Informace    Videa    Fotky    

obrazek
Rock

fb  Sdílet


Motto
Američtí rockeři Foo Fighters se vrací po 5 letech do České Republiky,

Krátký popis upravit informace o akcí
Jejich koncertní kalendář se pro letošní rok plní, v Evropě se kvintet představí především na hudebních festivalech – Praha bude patřit mezi několik málo měst, kde Foo Fighters vystoupí v rámci sólového koncertu, na němž zazní všechny zásadní skladby z dlouholeté kariéry těchto rockerů. Od roku 1994, kam se datuje vznik kapely, vydali Foo Fighters 8 studiových alb a patří mezi nejúspěšnější rockové kapely. Současnou sestavu tvoří: Dave Grohl (zpěv a kytara), Taylor Hawkins (bicí), Nate Mendel (basa), Chris Shiflett (kytara) a Pat Smear (kytara).Žánr hudby
rock
Rok vzniku
1995
Krátký popis uprav informace o kapele
Foo Fighters je rocková skupina, kterou v roce 1995 založil Dave Grohl, který svou hudební kariéru začínal jako mladíček v polovině osmdesátých let ve Washingtonu v kapelách Freak Baby, Mission Impossible a Dain Bramage. Poté odložil kytaru a zasedl k bicí soupravě. V sedmnácti letech odpověděl na inzerát a po konkurzu byl přijat ke skupině Scream. V roce 1990, po rozpadu kapely bratrů Petea a Franze Stahlových, zakotvil v tehdy ještě nepříliš známé skupině Nirvana, v níž nahradil předešlého bubeníka Dannyho Peterse. Dave Grohl vzápětí společně s charismatickým zpěvákem Kurtem Cobainem a urostlým baskytaristou Chrisem Novoselicem natočil přelomovou, celosvětově nezvykle úspěšnou "kultovní" desku "Nevermind". Grohl stál po celou dobu existence tria Nirvana ve stínu mediálně "propíraného" Kutra Cobaina. Byl však s tímto stavem spokojený a v žádném případě nezáviděl vůdčí osobnosti kapely Nirvana jeho pozici, se kterou se ostatně až do své sebevraždy nedokázal vyrovnat ani samotný Kurt Cobain.


Popis kapely Foo Fighters
6. dubna 1994 ukončil Kurt Cobain sebevražedným výstřelem nejen svůj život, ale i další hudební vyhlídky jeho spoluhráčů. Dave Grohl, který na rozdíl od Kurta nikdy neholdoval drogám se po tomto tragickém datu začal stavět na vlastní nohy. Tou dobou měl v zásobě půl druhé desítky vlastních demosnímků. Grohl využil svůj hráčský talent a jen s nepatrnou výpomocí kytaristy Grega Dulliho natočil během osmi říjnových dnů patnáct písní, které v polovině devadesátých let vyšly pod hlavičkou Foo Fighters na stejnojmenném debutu. Název kapely si Dave Grohl nevymyslel náhodou. Od svých dětských let byl totiž posedlý ufologií a "Foo fighters" nazývali američtí vojáci, sloužící v Evropě, podivuhodné, těžce definovatelné objekty na obloze. Všestranně nadaný Dave Grohl si pro natáčení druhé studiovky k sobě přibral další tři muzikanty s nimiž se poprvé živě představil 3. března 1996 v klubu Satyricon v Portlandu. V nově utvořené sestavě Dave od počátku figuroval jako kytarista, zpěvák a bubeník "na půl úvazku". Jeho spoluhráči se byli baskytarista Nate Mendel, bubeník William Goldsmith (oba z postpunkových Sunny Day Real Estate) a kytarista Pat Smear, který ostatně skupinu Nirvana doprovázel jako druhý kytarista na jejím posledním turné. Ještě v průběhu natáčení desky z kapely koncem roku 1996 odešel Goldsmith, kterého nespokojený Dave ponechal jen na dvou tracích a zbytek dobubnoval sám. K dovršení všech zmatků se na albových videoklipech místo Goldsmithe "předváděl" tehdy právě nastupující nový bubeník Taylor Hawkins. Klip "Big Me", parodující reklamu Menthos vyhrál v anketě o nejlepší videoklip hudební televize MTV za rok 1996. Druhé album The Colour and the Shape bylo nahráváno v Seattlu a Los Angeles a do prodeje se dostalo v květnu 1997.

Dave Grohl a Taylor Hawkins si spolu výtečně rozuměli nejen hudebně ale i osobně. Hawkinsův "rozmanitě vychytaný" styl hry na bicí lze připodobnit ke způsobu jakým hrával bubeník Stewart Copeland z trojky Police. Grohl naopak vždy tíhnul spíše k dravějšímu a údernějšímu mlácení do bicích, stejně tak jako jeden z nejráznějších „bicáků“ všech dob John Bonham z Led Zeppelin. Hawkins i Grohl spolu poprvé střídavě udávali rytmus na třetí, hodně umírněné desce "There Is Nothing Left to Lose". V té době však Foo Fighters fungovali již jen jako trio, tudíž bez kytaristy Pata Smeara, který to "zapíchl" po poslední šňůře v září 1997. Prázdné místo se pár měsíců snažil zacelit kytarista Franz Stahl, který však nakonec Foo Fighters opustil v létě 1999 a překazil tak jejím členům plánované vystoupení na znovu oživeném legendárním megafestivalu Woodstock.

V druhé polovině roku 1999 přišel do kapely kytarista Chris Shiflett, který s Foo Fighters poprvé živě vystoupil 12. října 1999. V nové sestavě začalo vznikat čtvrté, skvělé album "One By One". Jeho nahrávání však bylo přerušováno Grohlovými bočními aktivitami. K zajímavým vybočením patřila např. na dálku zprostředkovaná kytarová „vyhrávka“, kterou naiplantoval do svého alba "Heathen" rockový chameleón David Bowie. Grohl si vzápětí odskočil ke skupině Queens of the Stone Age, ve které působil jako bubeník. S tou nakonec odjezdil i turné na podporu alba "Songs for the Deaf". Obohacen touto zkušeností, Grohl s ostatními členy Foo Fighters ve studiu znovu nahrál většinu pasáží již téměř hotové desky "One By One". Námaha se vyplatila a skupině po pěti nepříliš plodných letech tak vyšlo jedno z nejlepších rockových alb roku 2002. Bez zajímavostí není ani to, že Dave si na této desce poprvé pevně stojí za svými texty a tvrdí o nich, že je tentokrát psal skutečně s radostí. Kapela Foo Fighters se poprvé (a bohužel zatím naposledy) představila v Česku již 22. října 1995 v pražské Brumlovce. Dave Grohl 6. ledna 2004 nahrával pro nové album skupiny Garbage bubenické párty písně "Bad Boyfriend".

Formaci Probot, jež vznikla jako vedlejší projekt Davea Grohla vyšlo 9. února 2004 debutové album. Ke Grohlovi, který pro tentokrát nestál za mikrofonem a podílel se jen jako muzikant se připojili i jiní zpěváci. Neměnným jádrem skupiny se stal kromě Grohla ještě bývalý kytarista skupiny Zwan Matt Sweeney a producent Daveovy mateřské skupiny Foo Fighters Adam Kasper. Heavymetalové album "Probot", jež je poznamenáno prvky trashe a stoner rocku, má pramálo společného s tvorbou Foo Fighters. Jedná se spíše o uskutečnělý Grohlův sen o „boření“ stereotypů a možnosti umístit na jednu desku jím uznávané heavymetalové ikony starých časů. Deska, která je prostoupena nezávislostí nebyla počata z touhy po úspěchu, ale jen jako hold skutečné heavymetalové muzice, která vzniká z tvůrčí svobody a ne z touhy vydělat si peníze. Celý proces trval tři roky, během níž se Dave Grohl snažil svými zaslanými „instrumentálkami“ oslovit vytipované osobnosti řádně tvrdé muziky a zlomit je pro spolupráci. O tom, že se vše nepovedlo na 100%, vypovídá i finální absence vokálů přizvaných zpěváků Toma Arayae ze Slayer či Phila Anseimona z kapely Pantera. Jejich pozice nakonec zaplnila další zvučná jména heavymetalu, například Cronos (Venon), Max Cavalera (Soufly, ex-Sepultura), Lemmy (Motörhead), Lee Dorrian (Cathedral, Napalm Death), Snake (Voivod) či King Diamond (King Diamond, ex-Mercyful Fate). Prvním singlem alba se stala skladba "Centuries of Sin".

Foo Fighters vydali 13. června 2005 dvojalbum "In Your Honor", jehož jedna polovina je pořádně rocková a druha akustická. Kapela nové songy nenahrávala v Grohlově studiu, ale v rozlehlém, k tomuto účelu přizpůsobeném, skladu. Na nahrávce se podílela hostující zpěvačka Norah Jones. Na několika tracích spolupracoval bývalý baskytarista John Paul Jones z Led Zeppelin, který pohostinně zahrál na Mellotronu, klavíru a mandolíně.

Kapela Foo Fighters uspořádala v roce 2006 celosvětové turné k akustickému disku z jejich dvojalba "In Your Honor".

20. listopadu 2006 vyšel Foo Fighters první koncertní záznam "Skin and Bones". Album bylo natočeno během tří vyprodaných vystoupení v Pantages Theater v Los Angeles a určitě stojí za to, si ho poslechnout. Vyšlo jak na DVD, tak na CD.


Kontakt
email: mmatt89@azet.sk


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 19. 4. 2018 Svátek má Rostislav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz