Informace    Videa    Fotky    

obrazek
Rock / rock'n'roll / hard rock / big beat

www
Oficiální stránka

fb  Sdílet


Motto
Olda Říha - 70. narozeniny

Krátký popis upravit informace o akcí
Olda Říha a jeho parťáci basák Andy Budka a bubeník Ondra Timpl si dovolují oznámit, že skupina Katapult letošní rok prožije mimořádný rok. Oldřich Říha, zakládající člen legendární skupiny Katapult, oslaví ve skvělé formě neuvěřitelné sedmdesáté narozeniny a navíc si připomeneme 40. výročí vydání stříbrného alba, které v roce 1978 přivedlo k českému rocku několik generací posluchačů a fanoušků z celého Československa.
Katapult se za svoji éru musel potýkat s celou řadou problémů ze strany politického establishmentu, nepřízně tzv.odborné kritiky, až po tragickou sérii úmrtí členů kapely, kdy postupně v krátké době odešli bubeníci Tolja Kohout, Karel "Káša" Jahn a nakonec životní Říhův "kumpán" - basista Jiří "Dědek" Šindelář.
Nicméně nezdolná vůle Oldy Říhy, podpora fanoušků, a hlavně nesmírná láska k rock and rollu mu přivedla do cesty Andy Budku a Ondřeje Timpla, se kterými již několik let natáčí skvělé písničky a brázdí česko - slovenská města jako za starých časů. V současné době tak již Katapult vychovává třetí generaci svých věrných posluchačů a ke svému výročí se proto rozhodl uspořádat výroční koncert!
To, že tento koncert bude skutečně výjimečný,strhující a nevšední prozradit můžeme, ale vše ostatní uvidíte a uslyšíte osobně v listopadu 2018 v pražském Foru Karlín!! U příležitosti nadcházejícího výročí skupiny vydá Supraphon v květnu 2018 výpravné výběrové 3CD Katapult "Zlaté hity". V říjnu bude následovat LP+CD reedice desky Katapult, tedy "stříbrného“ živého alba z roku 1978 v luxusním balení. Speciální dárková kolekce bude obsahovat také dobový reklamní plakát, fotobooklet a další překvapení z historie skupiny.Žánr hudby
rock, big beat, rock'n'roll, hard rock
Země
Česká republika, Praha
Rok vzniku
1975
Krátký popis uprav informace o kapele
Původní název skupiny, ze které vlastně Katapult vznikl, byl MAHAGON. Obsazení: O. Říha,Andy Budka,Ondřej Timpl.


Popis kapely Katapult
Kapela působila v Plzni a Západočeském kraji a jednalo se o jednu z nejpopulárnějších skupin. Koncem roku 1974 „orgány státní moci“ vydaly na Mahagon totální zákaz činnosti v zpč. kraji, a tak se kapela doslova ze zoufalství přemisťuje do Prahy, kde získává takzvané „přehrávky“, tj. povolení ke hraní. Stává se oficiální pražskou skupinou a je registrován u Okresního kulturního střediska Praha-západ. Záchranná operace se podařila zejména proto, že komunistická moc na úrovních krajů nesahala z kraje do kraje. Dne 7. srpna 1975 se Mahagon po neúspěšném jednání se stejnojmennou pražskou skupinou /Petr Klapka/ oficiálně přejmenovává na KATAPULT.

Problém s názvem vyřešil Kohout, který přichází právě od skupiny Katapult, která existovala přibližně jeden rok, vydala jeden singl a rozpadla se. (Sodoma, Kohout, Fořt, Kulhánek, Větrovec, Kubík). Nikdo z muzikantů proti „uloupení“ názvu neprotestoval, takže vznikla kapela, která odehrála několik koncertů v následovném složení: O. Říha (kytara, zpěv), J. Šindelář (baskytara, zpěv), A. Kohout (bicí), L. Podubecká (zpěv), V. Krampol (percussion). Ještě v témže roce odchází V. Krampol a posléze L. Podubecká. Základní sestava Katapultu se koncem roku krystalizuje do závěrečné podoby: Říha, Šindelář, Kohout. Absolvují velké množství „klasických“ venkovských tancovaček a občas odehrají koncert. Vzniká původní český repertoár.

Hudba pochází vesměs od Oldřicha Říhy, texty většinou od Ladislava Vostárka. Kromě něj textovali pro Katapult mimo jiné také Pavel Vrba, Pavel Půta, Michal Bukovič, Milan Flanderka, F. R. Čech, nebo L. F. Hagen.

2007 – Skupina utržila krutou ránu osudu v podobě úmrtí dlouholetého bubeníka Anatoliho „Tolji“ Kohouta.

2008 – Katapult koncertuje v rámci posledního turné „Na rozloučenou…“ s novým bubeníkem Karlem „Kášou“ Jahnem.

2009 – 5. ledna zemřel Jiří „Dědek“ Šindelář.

2009 – 27. února zemřel Karel „Káša“ Jahn.

2009 – 21. března byl Katapult uveden do Síně slávy na předávání cen Akademie populární hudby Anděl 2008


Kontakt
email: katapult@katapult.cz
kontaktní osoba: Oldřich Říha
email: olda@katapult.cz
telefon: +420-311 679 749, +420-311 679 791


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 23. 5. 2019 Svátek má Vladimír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz