fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 29.9.2005 

Recenze

Letošním aspirantem na Oscara je snímek Těžká váha (přeloženo z poetického názvu The Cinderella Man - Popelka). Tu přezdívku nedali diváci Russeluu Croweovi, že by se mu vysypali Oskárci z vitrínky. Tu si zasloužil muž, který skutečně žil na přelomu 30. let 20. století od vyznávačů boxerských ringů.  
 
Už úvod snímku, i to co obklopuje hlavního představitele, prostředí, rodina, milující děti a manželka, kupodivu nepůsobí kýčovitě, ale je to jeden z mnoha důvodů, proč se o nejprestižnější cenu filmové akademie bude ucházet.  
 
Režisér Ron Howard a a Russel Crowe to opět dali dohromady a opět nevyšli naprázdno. Převadějí na filmové plátno příběh o boxerovi střední váhy, v historii známého též pod přezdívkou mimo Popelky , též v dřívějších dobách buldok z Bergenu . Míval veliké úspěch, než ho pohltila, jako většinu jeho tehdejších amerických spoluobčanů, noční můra, nazvaná velká hospodářská krize a jeho kariéra šla stejně rychle dolů jako křivka všech indexů po krachu na New Yorské burze. Slavný sportovec je tak ze dne na den odkázán na podporu nezaměstnanosti a své rodiny a hlavně jeho manželky (Renée Zellweger - skvělý herecký výkon ve vedlejší ženské roli) podaří neuvěřitelný comeback, kdy cedí krev svoji vlastní i svých soupeřů.  
 
Obsazení Russela Crowea bylo výborným tahem, neboť z již tak strašně úlisného až nechutného klaďase dokázal vytvořit hrdinu, který se nebojí ukázat své slabiny, má také slabé chvilky a byť šampión, je to taky přece jenom člověk. Mezi vedlejšími postavami, včetně již zmiňované Reneé Zellweger (manželky Russela Crowea), která stále stojí při svém muži a tvůrci kladen důraz na erotické jiskření a na pevný vztah, jež i po letech mezi manželi funguje, pak neméně vyniká Paul Giamatii (Bokovka) jako představitel boxerova manažera a přítele Joea, jenž v podstatě soucítí a částečně prožívá pád a opětný vzestup svého svěřence.  
 
To co je podstatné pro celý zážitek a hlavně to, co mu dodává jiskru a náboj jsou scénáře boxerských soubojů, nasnímané nadmíru precizně, dynamcky a rozmanitě, že si přijdou na své i diváci, kterým jakýkoliv sebemenší projev aktivního pohybu, byť jen vzdáleně mohl připomínat sportovní aktivitu, smrdí a nerozeznají buly od mety. Docela mě mrzí, že se zde scénáristi nevyvarovali určité popisnosti a neustále vnucují i v průběhu boje divákovi to PROČ vlastně vstanu a bojuji dál, když ležím v ringu na zemi a sbírám síly.  
 
Sentimentálních výlevů se zkrátka filmaři nevyvarovali a tak je jich tam více než dost - tatínek přenechá hladovějící dcerce, nejstarší synek musí vrátit kradenou štangli salámu, maminka maskuje sádru na otcově zraněné ruce krémem na boty, aby nepřišel o práci v docích, i přesto jsou tyto scény podány velmi vkusně. Herecké výkony vám navíc nedovolí, abychom lidi v této situaci litovali jako zlomené trosky pod tíhou osudu. V tomto duchu vám bude rovněž nastíněno několik scén.  
 
Přes kladné ohlasy amerických filmových kritiků příběh boxera Jima Braddocka příliš u obecenstva nezabodoval. Ostatně co jiného se od nich dalo čekat. Od zahraničních diváků se dá jen těžko očekávat, že se nechají masově zlákat na něco, co ocenila filmová akademie věd, pokud to nemělo boomovou marketingovou kampaň nejlépe půl roku dopředu. Ovšem to, že ho tento film neměl, pro mě a pevně doufám, že i pro vás neznamená nenajít si chvilku a udělat něco pro sebevzdělání shlédnutím tohoto snímku. Této jinak skoro dokonalé studii lze vyčíst pouze ona sentimentálnost, na druhou stranu, ale nebude zatracována něžnější části publika - pouze o důvod více proč do kina zajít.

Archinek, 9 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 7. 2019 Svátek má Čeněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz