fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 6.8.2008 

Recenze

Pokud jenom trochu sledujete filmové novinky, nemohlo vám jméno „Dark Knight“ uniknout. Ano, řeč je o TOM snímku, který vyprodává kina a o kterém se hovoří jen v superlativech. A nutno dodat, že právem. Nolanův rytíř je totiž opravdu „temný“.  
 
Bruce Wayne alias Batman (Christian Bale) neúnavně pokračuje ve svém boji proti zločinu v Gotham City. Kromě starého známého poručíka Gordona (Gary Oldman) má však i dalšího spojence - nového státního návladního Harveyho Denta (Aaron Eckhart), který je zároveň i novým přítelem Wayneovy lásky Rachel (Maggie Gyllenhaal). V okamžiku, kdy se zdají být zločinecké organizace zatlačeny do kouta se však objevuje protivník zcela nového formátu – ďábelský Joker (Heath Ledger). A Batman bude potřebovat nejen všechny své bathračky, ale i pomoc starých přátel, věrného sluhy Alfréda (Michael Caine) či Luciuse Foxe (Morgan Freeman), aby hru o osud Gotham City neprohrál...  
 
Britský režisér Christopher Nolan nasadil laťku své úrovně hodně vysoko už svým tříminutovým debutem „Doodlebug“ z roku 1997 a že se od té doby neustále posouval výš a výš názorně ukazují například skvělé snímky „Dokonalý trik“, nebo „Batman začíná“. V novém příběhu o netopýřím hrdinovi se však pan režisér doopravdy překonal a chvála přicházející ze všech stran je rozhodně na místě. Nezměrné pozitivní reakce a vynikající divácký ohlas (cyniky dávaný do souvislosti s nedávnou tragickou smrtí Heatha Ledgera) však má i svou stinnou stránku – člověk kvůli nim přichází do kin už dopředu naladěný na podezíravou notu a s ironickým úšklebkem „tak mi ten zázrak tedy předveďte“. Je ovšem fér druhým dechem dodat, že většina takových diváků odchází po dvou a půl hodinách filmu ze sálu s pocitem, že něco takového tu už hodně dlouho nebylo. Ale podívejme se na „Temného rytíře“ zblízka.  
 
Ačkoliv to zní extrémně, „Temný rytíř“ má tolik kladných stránek, že je těžké odněkud začít. Největší síla snímku dřímá pravděpodobně v atmosféře, které se dají přisoudit přívlastky jako „drsná“, „chladná, „nervy bičující“, „šílená“, a především „temná“. Už pořádně dlouho nebyl v kinech k vidění takhle temný snímek (natožpak v ranku „akčních filmů“). Jediná škoda je, že tvůrci nacpali scénář dějem natolik, že se nejhlavnější „hrdina“ (Gotham city) nedostane pořádně ke slovu. To se však dá lehce odpustit a zapomenout, neboť (jak již bylo nastíněno) je 150 minut filmu i tak beze zbytku nasyceno dějem, který navíc nutí návštěvníka kina být neustále ve střehu. A právě díky tomu atmosféra filmu diváka pomalu stravuje, aby ho nakonec dovedla k dokonalému pocitu, že celý svět se hroutí a není nic, co by jej dokázalo zachránit. Právě gradující konec vyvolává dojem oné „největší tmy před rozbřeskem“, který naštěstí tvůrci neshodili laciným hollywoodským happy endem.  
 
Mezi další silné opěrné body filmu patří jakýsi psychologický prvek, ať už se jedná o bizarní duševní obrazy Jokera, nebo posouvání hranic a definic „hrdiny“. Navíc to, že bratři Nolanové, tvůrci scénáře, nedělají z Gotham City ideální místo na zemi, přidává výsledku na sugestivitě, opravdovosti a uvěřitelnosti. Samostatnou kapitolou jsou skvěle vybudované dialogy a některé brilantně načasované hlášky – kde má být vtip, je vtip, kde má být myšlenka, je myšlenka a ještě se najdou místa, kdy film malinko nadzvedne dusný rubáš atmosféry, a naznačí, že se nebere zase až tak smrtelně vážně. Sympatické je i to, že ačkoliv „Temný rytíř“ akcí rozhodně nešetří, není film postavený na počítačových tricích, které by měly dotahovat, nebo zakrývat ostatní nedostatky (ačkoliv méně nepřehledného „sonarování“ by neuškodilo).  
 
Tím se přesouváme ke skvělému vizuálnu, které klade důraz především na potemnělé odstíny šedi, podtrhující celkový chlad a ponurost snímku (některé kompozice záběrů navíc doopravdy lahodí oku). K tomu přičtěte vynikající soundtrack a získáte výsledek, který na mainstreamový blockbuster vykazuje až nečekaně „umělecké“ atributy. I kdyby výčet kladů „Temného rytíře“ končil na tomto místě, měli bychom před sebou velmi solidní počin. Tvůrci filmu však mají v rukávu ještě jedno pořádné eso (či spíše žolíka) – Jokera.  
 
Ač už jste to asi někde četli, nebo slyšeli, je to pravda - „Temný rytíř“ je opravdu především sólem pro Heatha Ledgera, který zde vysloveně exceluje (řečeno čistě bez ohledu na jeho tragickou smrt). Ačkoliv byl pro mnohé jediným pravým Jokerem Jack Nicholson z Burtonova „Batmana“ z roku 1989, Ledgerův „klaun“ mu může s hlavou hrdě vztyčenou konkurovat. I když „konkurovat“ není to správné slovo, neboť oba Jokeři se od sebe dost liší. Tam, kde je Nicholsonův Joker zvráceně groteskní působí Ledger vyšinutě a démonicky. Drobné obličejové tiky, šílený výraz v očích a vůbec celkové nasazení Ledgera v každíčkém záběru dokonce upozaďuje i hlavní postavu příběhu – Batmana v podání jinak velmi solidního Christiana Balea. Ostatní herecké výkony si také drží slušný nadstandard, ať už jde o (jako vždy) příjemného Michaela Cainea, moralizujícího Morgana Freemana, odhodlaného Garyho Oldmana, nebo rozpolceného Aarona Eckharta. Nejslabším článkem silné sestavy zůstává tak trochu nijaká Maggie Gyllenhaal, která v roli Rachel Dawesové vystřídala Katie Holmesovou.  
 
„Temný rytíř“ je dalším vývojovým článkem nejen pro scénáristicko-režijní tandem Jonathan Nolan/Christopher Nolan, ale i pro celý žánr zfilmovaných dobrodružství komiksových hrdinů. Citlivé rozvážení akce a psychologie, charakterových analýz a efektivních výbuchů, zahalených neproniknutelnou atmosférou chaosu, anarchie a boje o duši Gotham city tak na dvě a půl hodiny doslova přiková do sedaček snad všechny typy diváků – od „popcornařů“ až po čtenáře Dostojevského. Tu pravou potravu pro svůj vkus tu totiž najde snad každý a to je vzácnost. Na viděnou v Gotham city!

Tma, 9 z 10


napsáno 24.8.2008 

Recenze

Batman Chrise Nolana (a Christiana Balea, coby jeho představitele) se bohužel pohybuje ve světě, který je tomu našemu tím, co dvojče svému podobnému, nikoliv identickému dvojčeti. Zde není místo ani pro přízračno, ani pro tajemno, komiksový hrdina se stává skoro řadovým občanem a ta maska a vylepšený kostým, ve kterém už lze otáčet hlavou a bránit se kočkám (ach Kočičí ženo Michelle Pfeiffer, kde je tě konec?!) se už pomalu začínají ztrácet a prosvítat do světa, kam opravdu patří. Skoro mi přijde, že byla jeho sláva zneužita, aby mohla posloužit akční kriminálce, která s původním světem tehdy ještě atmosférického Gotham city nemá vůbec nic společného.  
Do kina jsem se vypravil proto, že miluji Tima Burtona a jednoduše jsem podlehnul mediální iluzi, že se bude navazovat právě z těchto končin. Omyl!  
Je jasné, že není úplně žádoucí ustrnout na mrtvém bodě a snažit se přiblížit původní verzi by bylo stejně tak pošetilé jako nemístné, nicméně i přesto by byla tato varianta snesitelnější než to, co právě vzniklo. Gotham city zemřelo, ať žije město jako kterékoliv jiné (zde se má údajně jednat o koláž Londýna a Chicaga a ano, tomu se dá snadno věřit…). Totálně odcizená megapole, postoupena svévolným a zhýralým „prestupníkům“, podsvětí prosáknuté na místa, odkud se rozhoduje o věcech ovlivňujících podsvětí, absolutní korupce, v této hře v tom jede každý s každým, v tomto městě není, jako ve Twin Peaks, nikdo nevinný. Dokonce ani samotný Bat – man.  
Na začátku filmu se banda víceméně groteskních klaunů vloupá do banky, kde se postupně v průběhu operace celá skvadra vzájemně odkrágluje a vyeliminuje až na samotnou špičku pyramidy nebo chcete-li na vrchol (p)otravního utrženého řetězce, k samotnému autorovi zvráceného scénáře Jokerovi. Ze sejfu zmizí 68 milionů a mafie je pořádně naštvaná a šokovaná drzostí pachatele, který si takovou akci naplánoval (ano, naplánoval…). Byla totiž jednou z několika bank, která fungovala jako jejich úložiště vypraných peněz. Na jednom z jejich setkání se drzek objeví a pořádně se s nimi zkonfrontuje. Nabízí řešení všech stávajících potíží v odstranění Batmana, což zprvu naráží na odpor, ale jen do chvíle, kdy se „Temnému rytíři“ podaří dostat z Hongkongu za mříže jejich účetního, správce a bankéře, pana Laua. Dávají mu zapravdu a uzavřou s ním kontrakt. Zatímco pravý Batman stále poletuje na svobodě, prohlašuje se za něj státní návladní Harvey Dent a to jednak kvůli neúnosné, vyhrocené situaci uvnitř města, druhak skrze svůj záměr vylákat tak, v rámci jeho transportu do vězení, do tmy Šášu. I když to tak na první pohled nevypadá, jeho plán mu nevychází, alespoň tedy rozhodně ne tak, jak by si třeba představoval. Vzhledem k totální neprůhlednosti dosazených lidí z Maroniho gangu (právě nastoupený kmotr undergroundu) dojde k realizaci dalšího ďábelského plánu (ano, plánu…) a Harvey společně se svojí tehdy ještě ne snoubenkou Rachel (ex Bruce Waynea aka netopýřího muže a jeho jediná šance na normální život…) se ocitají v nezáviděníhodné situaci, připoutaní každý k barelům benzinu, ovšem na dvou rozdílných adresách, s šancí na přežití 50 na 50. Mezitím se budoucím komisařem Gordonem (Gary Oldman, kterého jsem opravdu nepoznal) zatčený Joker dopouští dalších neplech a prostřednictvím jednoho krátkého „niterného“ telefonátu vyhazuje do povětří tentokrát ono „nápravné zařízení“ s jasným úmyslem osvobodit pana nezastupitelného(?), pana Laua. Rachel, lepší stránka Harveyho (ta pravá…) a cosi v Batmanovi umírá… A Joker má v rukávě ještě několik třeskutých es.  
Z Temného rytíře se udělala ohromná událost minimálně jedné dekády a nikdo neví proč. (Někdy někdo říká nikdo a myslí tím sám sebe…). Poprvé jsem to přičítal svojí nedostatečné soustředěnosti a na základě hned několika dalších oslavných referencí jsem se rozhodnul podívat se na to ještě jednou a opět jsem nezjistil, čím je vlastně ten film tolik vyjímečný. Jistě, po řemeslné stránce je to 100% zvládnuté dílo, scénář je napsaný taky docela slušně, přinejmenším vás udržuje v nepřetržité ostražitosti (takže aspoň na tu nudu nezbývá, pokud se tedy zajímáte, že…) všechno je sešněrované tak, že pokud divák na chvíli poleví v koncentraci, končí a může jít domů. Já osobně tam žádnou psychologickou (a filozofickou už vůbec ne, proboha!) nástavbu nad dynamicky pojatou akční podívanou nevidím. Laciným hollywoodským pokusům o duchovní ponory, prostřednictvím nejrůznějších sociologických lodních výzkumů nebo obrácení bílého rytíře v krutého mstitele, psychologie neříkám. Taky mi uniklo, proč se tolik zdůrazňuje temný odstín snímku. Mám pocit, že si lidé pletou pojmy, každopádně nechci nikomu nic vyvracet, jistě existuje celá škála nejrůznějších nuancí černé barvy a není jenom Lost highway, Fight club či Seven (mimochodem taky jste si všimli té nápadné podobnosti s posledně zmiňovaným snímkem Davida Finchera, ale jste příliš sexy, než abyste se nechali obalamutit pozlátkem?) přesto se domnívám, že spousta z těch, kteří se rozhodli jít do toho takyBatmana díky výmluvným recenzím plných superlativ a nechali se zlákat na inzerovanou temnou strunu, budou odcházet zklamaní. Předpokládám, že nejvíce se budou bavit nejspíš příznivci projektů jako je Kobra „Ilevn“ a podobných detonačních přehlídek. Studenti psychologie si na své určitě nepřijdou, milovníci komiksů a Batmana obzvláště by tohle mohli brát zatraceně osobně, stejně tak jako fanoušci 3D projekcí, kteří se verze snímané v šesti scénách Imaxovou kamerou nedočkají, protože pořízení takové kopie je příliš nákladné (?).  
Za zmínku ovšem stojí herecké výkony Heatha Ledgera (Joker) a Morgana Freemana (Lucius Fox), který je v poslední době samé charisma, samá nonšalance. A hudba. Dobrá. Jinak se žádné znovuvzkříšení nekoná, spíš vražda v přímém přenosu.  
 

4236, z 10


napsáno 27.8.2008 

Recenze

Bruce Wayne (Christian Bale), muž se stínem netopýra na duši je zpět a po vydařeném filmovém restartu se stal druhý díl jedním z nejočekávanějších snímků roku. Nemálo se na tom zasloužila postava hlavního záporáka Jokera, na které mohl Heath Ledger velmi snadno vyhořet, ale nakonec o ni mnozí mluví jako o jeho životní roli. Herec se premiéry bohužel nedožil, což však jen povzbudilo diváky k návštěvě kina a film od počátku trhal divácké rekordy.  
 
Nejde však jen o velkou bublinu, která by brzy splaskla. Snímek totiž od počátku provázely nadšené ohlasy fanoušků i recenzentů a vzniklo tak obrovské „haló“, které tu nebylo snad od dob Titanicu.  
 
Podívejme se tedy pod kapotu tohoto „nablýskaného automobilu“. Film od počátku potvrzuje dříve nastoupený trend realističnosti a úvodní přepadení banky by tak klidně mohlo být z nějaké velmi dobré kriminálky.  
 
Ulice Gothamu byly sice po nějakou dobu vcelku bezpečné, ale díky novému zločineckému esu, tajemnému Jokerovi, se situace rychle mění. Na scénu přichází také nový státní návladní Harvey Dent (Aaron Eckhart), který je zosobněním hrdiny, který se nebojí čelit zločincům. Je to také on, kdo nyní chodí s Bruceovou dávnou láskou, Rachel Dawesovou (tentokrát Maggie Gyllenhaal).  
 
Jokerova touha po chaosu však postupně dochází svého naplnění a šílený zločinec si na svou stranu získává dokonce i místní mafii. Dobro tak musí spojit své síly. Nejlepším příkladem budiž spolupráce mezi Batmanem a poručíkem Jamesem Gordonem (Gary Oldman), které pojí stejná touha po spravedlnosti a bezpečí v městě Gotham. Joker jim však řádně naruší jejich plány…..  
 
Více neprozradím, ale naopak se vás pokusím připravit na to, co vás vlastně čeká. Je totiž pravděpodobné, že do kina půjdete s určitými předsudky a já se na ně pokusím předem odpovědět:  
 
Ano, Heath Ledger exceluje, ale vy si ho užijete nejvíc v závěru filmu. Rozhodně neočekávejte, že bude na plátně většinu času.  
 
Ano, Temný rytíř je jiný než předchozí film. Jeho posun k realističnosti je ještě výraznější, a film tak spíše připomíná vytříbenou „kriminálku“ s hustou atmosférou než klasický „komiks“. Řekněme však, že se nakonec jedná o vydařenou symbiózu obojího.  
 
A za třetí. Ano, na snímek se vyplatí jít, i když ho všichni tak moc chválí. Není to sice jeden ze dvou nejlepších filmů co kdy vznikly, viz. hlasování na Internet Movie Database, ale určitě se oprávněně řadí mezi ty nejlepší.  
 
Tolik k předsudkům. Snímek stál nemalé peníze a je to na něm vidět. Přesto všechny ty hromadné scény, výbuchy a další překvapení tvoří pouze prostředí, ve kterém se odehrává tento temně laděný snímek. Dočkáte se zvratů, morálních dilemat, těžkých životních rozhodnutí a zřejmě budete podobně jako já přemýšlet jak byste se v podobných situacích zachovali vy. To je totiž to, o co šlo tvůrcům asi především, natočit film s přesahem. A to se jim, dle mého úsudku, povedlo.  
 
Jen doufám, že se režisér Christopher Nolan rozhodne natočit další díl, i přesto, že to bude už bez Jokera. Po jeho dvou Batmanech nepochybuji, že nalezne opět ten správný příběh.

moviefan, 10 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 2. 2019 Svátek má Miloslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz