fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 31.1.2010 

Recenze

Oliver Parker (Jak je důležité míti Filipa) má už s přenášením Wildeových děl na plátno nějaké zkušenosti. A rozhodl se natočit snad nejznámější Wildeovo dílo - Obraz Doriana Graye. Jaký je život zřejmě nejkrásnějšího muže na světě podle anglického režiséra?  
 
Dorian Gray přijde do Londýna jako mladý a mimořádně krásný aristokrat s dobrým srdcem. Basil Hallward je jako malíř jeho krásou uchvácen a rozhodne se namalovat jeho portrét. Obraz je nádherný. A mladý naivní Dorian u něj pod vlivem požitkářského Henryho Wottona pronese přání být navždy mladý. Henry má na jeho povahu velký vliv. Z Doriana se stane marnivý sobec. Od té doby obraz nese veškeré jeho hříchy.  
 
A tím bohužel podobnost s originálem končí. První část filmu je poměrně věrná své předloze. Ale v momentu, kdy se kniha chýlí ke konci, my ve filmu jsme sotva za polovinou. V této chvíli si tvůrci začali vymýšlet postavy i situace. A mezi zlomem v polovině a koncem je několik desítek minut námětů, které tvůrci od autora knihy rozhodně nemají. Kdo Obraz Doriana Graye četl má pocit, jako by tvůrci uměle příběh natahovali, aby se dostali nad sto minut stopáže. Já knihu četla, já takový pocit mám.  
Film se tak stal rádoby akčním dramatem, které se předloze podobá jen vzdáleně. Na knize si cením hlavně filosofických dialogů a lehce hororové atmosféry. Filosofie i děsivosti je ve filmu pomálu.  
Tolik ke špatným zprávám pro fandy Oscara Wildea, co doufali že film bude knize podobný stylem a příběhem.  
 
Pamatujete na Prince Kaspiana? Toho roztomilého chlapce s dětskou tváří, ze kterého se stal jeden z taháků druhého pokračování Narnie? Tak mezi námi, to je on, ten, co zahrál našeho milého Doriana. Vzhledově byl bezpochyby dobrá volba, ale kdo by si pomyslel, že byl dobrá volba i po herecké stránce? Konec konců, v Narnii se neměl čím předvést. Doriana ale zvládl. A docela se ctí. Změnu ze zatoulaného štěněte na zkušeného vlka zahrál velmi dobře. A tímto filmem nabral nepochybně spoustu zkušeností. A co se týče Colina Firtha jako Henryho a Rachel Hurd-Wood jako Sybil, není jim co vytknout. O jejich schopnostech už dokládá několik filmů.  
 
Takže, film se podle oblíbenosti dá zařadit do dvou skupin. Ta první, co nečetla předlohu, bude velmi spokojena. Pak si klidně přičtěte jeden, dva body v hodnocení. Protože nevíte, co můžete očekávat. I když víte detailně, o čem kniha je, dojem na film vám to pravděpodobně moc nezkazí. Pravdou totiž je, že Dorian Gray není špatný film. Jen od něj někteří, jako já, očekávali něco úplně jiného a něco víc. Ta druhá, co knihu četla, si bude klepat na čelo a nebude chápat. Pak si klidně jeden dva body uberte. Film totiž rozhodně nebude to, na co vás připravila kniha. To, o co byste stáli, chybí. To, co nepotřebujete, přebývá.  
Takže, odpověď na otázku je rychlá a jednoslovná. Jiný.  
 
Spoiler!!!  
Za prvé: těm empatickým asi z knihy došlo, že Basil byl do Doriana zamilovaný, ale ve filmu to nemuseli dohánět k úplnosti. Za druhé: podzemní vlaky?! Když přimhouříme oči, možná, ale fakt to bylo nutný?

Sniper.girl, 6 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 7. 2019 Svátek má Čeněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz