fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 6.1.2005 

Recenze

Co říct o Titataniku, aby vás to šokovalo? Je to nejdražší film všech dob! Sorry, já to jen zkoušel. Hraje v něm strýček Jedlička! No, koukám že jste těžší protivnící než jsem čekal. V Titanicu je víc romantiky než akce! to je pecka co? V Titanicu jsou zhruba dvě hodiny romantiky na jednu hodinu akce! My rohovníci tomu říkáme pravý hák. Opláchnu si chránič zubů, zamávám na Dona Kinga a jdu zpátky do ringu. Přesto se u Titanicu nebudete nudit! Pět, čtyři tři dva jedna...  
 
Představte si že sedíte v kině vedle takového nepřítele milostných scén - kterému se může svým nasazením vyrovnat jen neávist E. Coyota k Roadrunnerovi - a on se baví při pohledu na Leonarda DiCapria vžívajícího se do role proletářského Casanovy. Protože co jiného je vztah mezi hlavními hrdiny tohoto filmu, než klasický příběh vášně a lásky mezi dvěma společenskými vrstvami, které se nikdy neměly setkat, a přesto je cosi spojilo. Chudý dělnický umělec (Nejraději kreslí uhlem nahá ženská těla) se ze spodní paluby lodi vyšplhá díky svému charismatu jako Jack po fazolovém stonku (nic poetičtějšího mě už asi nenapadne) až do nejvyšších pater lodi, kde si veze navoněné hnědky honorace, aby tam uchvátil dívku z té nejlepší rodiny. Od té chvíle by každé políčko filmu mohlo sloužit jako obálka na Harlequina, Večerů pod lampou, dopisové rubriky časopisu Chvíle pro tebe nebo alespoň brožury Jak bojovat s celulitidou a ochabováním prsů. Šokující na tom všem je, že díky Cameronově chlapáckému podání se do gejzírů slz vašich partnerek, které tryskají intezivněji než nemrznoucí směs z ostřikovačů čelního skla (u těch movitějších i zadního) , nemísí vaše slzy nenávistné rezignace nad ztracenými dvěma hodinami čekáním na katastrofu. Cameron totiž například nechává sbližovat oba mladé lidi při výuce plivání do dálky, což každý, kdo se někdy snažil sbalit holku na své typicky mužné přednosti (jako je například zamilované vyslovování jejího jména pomocí říhání, apod.), dvojnásob ocení.  
 
A pak je tu ještě hodina potápění lodi - Cameron je takový borec, že nechal svůj záoceánský parník tonout v reálném čase přesně stejně dlouho, jako se podle pamětníků potápěl skutečný kolos. Jak popsat nejlépe natočenou nejen námořní, ale vůbec jakoukoli katastrofu všech dob? Nejlepší je nepopisovat ji a rovnou vás na ni poslat. Věřte mi, snažil jsem se napsat o ní něco s nohama ponořenýma celé hodiny do lavóru plného vychlazené modré Dobré vody nasycené pěti pytlíky ionizované soli, ale všechno, co potom ze mně vypadlo, byly jen nehty u nohou a chaboučký popis toho, co jsem na plátně uzřel. Desítky a stovky komparsistů pobíhajících po nakloněné palubě, výběr těch nejlepších světových kaskadérů vrhajících se uprostřed hluboké noci do někdy i dvacetimetrové hloubky plné plovoucích rekvizit a kolegů, trikové záběry tonoucího kovového obra, které působí dojmem nefalšovaného dokumentu, atd, atd. Prostě všechno to, co by si největší megaloman na světě představil pod pojmem potápějící se Titanic, a kdyby byl režijní génius, tak by se to i pokusil zrealizovat. Přestně tohle totiž také James Cameron úspěšně udělal.  
 
Stejně tak, jako roku 1919 neexistoval na světě nikdo, kdo by se nechtěl svézt na Titanicu, a roku 1976 nikdo, kdo by se nechtěl svézt na Myšpulínově Chronoplánu, nedovedu si představit, že by dnes někdo nechtěl vidět Cameronův příběh. Tak dobrý jako Na rozkaz císaře sice není a hlavní představitel rovněž ne, je to přesto i pořád bomba, kterou byste si neměli nechat ujít. (Ten bod o jeden stupeň dolů je jen díky hlavnímu představiteli, což je mi vůči Camerenovi zase naopak docela líto, ale chybný tah je chybný tah.)

Archinek, 7 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 2. 2019 Svátek má Miloslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz