fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 8.8.2010 

Recenze

Jen zřídkakdy se podaří, aby se do kin dostalo velkorozpočtové sci-fi, které slibuje kromě přelomových triků i myšlenkový přesah. Z počinů, které to splňovaly, bych za posledních 15 let zmínil především Matrix a Minority Report. O moc víc toho nebylo a podobných met se nyní snaží dosáhnout i Inception (Počátek).  
 
Snímek nás přivádí do světa, ve kterém šikovní lidé zjistili jak se druhým nabourat do hlavy zatím co jsou ve stavu snění. Nic netušící oběť je postavena do situace, kdy je schopna vyzradit informace, které mohou být v reálném světě velmi cenné. Není divu, že se podobných praktik hojně užívá.  
 
Dominic Cobb (Leonardo DiCaprio) patří k nejlepším ve svém oboru. Bohužel při jedné extrakci neproběhne vše podle plánu a Cobb se dostává do problémů. Mocný muž jménem Saito (Ken Watanabe), kterého chtěl oloupit o cenné informace, mu ale nakonec dá velice lákavou nabídku. Pokud dokáže jedné osobě vnuknout myšlenku, zajistí, aby se mohl v klidu vrátit domů. Cobb je hledán kvůli vraždě a nemůže se vrátit ke svým dětem. Možnost pročištění rejstříku je tedy více než lákavá.  
 
Na druhou stranu vnuknutí (odtud název filmu Inception, Počátek je naprosto zvláštní překlad) je bráno jako mýtus. Lidi z oboru to vesměs považují za nemožné. Ono taky vnuknout člověku myšlenku, kterou by si uchoval i po svém probuzení není vůbec hračka. Cobb ale nemá na výběr. Navíc v minulosti už jednu myšlenku vnuknul. Začne tedy tvořit tým, vymýšlet plán a hurá do akce.  
 
Nebylo by fér pouštět se dál. Můžu jen říct, že provedení celé snové operace (včetně všech průšvihů) je opravdu lahůdkové. Se sny to totiž není jednoduché. Pro dokonalou iluzi se využívá vytvoření snu ve snu a samozřejmě je možné tímto způsobem jít hlouběji a hlouběji.  
 
Christopher Nolan toužil po natočení tohoto filmu hodně dlouho a podařilo se mu během té doby vypilovat velice solidní scénář, sehnat si výborný herecký tým a ani po technické stránce se filmu nedá nic vyčíst.  
 
Problém budou mít ale ti z vás, kteří od filmu Inception očekávají „něco víc“. Přesah, který by člověka provázel i v dalších dnech a vedl k nekonečným diskusím o tom, jestli teď ve skutečnosti nesníte, prostě nehrozí.  
 
Film se mi hodně líbil, považuji ho za nejlepší film roku, přesto nedosáhl hranice velikánů. Nemám tudíž potřebu (i když mi by to nevadilo) vidět ho znovu. Nemám ani pocit, že bych ho nepochopil, a že si to musím celé ujasnit.  
 
Můj pocit je nakonec možná podobný dávnému pocitu z prvních Dannyho parťáků. I tam šlo o výborné herce a vše do sebe zapadlo. Všechny finty se vysvětlily, zvraty vyšly a já z kina vyšel s velkým úsměvem na tváři.  
 
Inception je samozřejmě úplně jiný film už tím, že je to sci-fi. Má daleko ponuřejší atmosféru a hraje na vážnější notu, takže má u mě nějaké ty body navíc. Jedná se ale přesto „jen“ o další zdařilý film, který do mého osobního Top 10 nepronikne.

moviefan, 10 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 2. 2019 Svátek má Miloslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz