fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 31.12.2009 

Recenze

Dlouhých dvanáct let trvalo, než přišel James Cameron s novým filmem (předtím natočil Titanic). Během té doby si plnil své klukovské sny. Potápěl se, natáčel dokumenty, občas se mihl jako producent, ale na celovečerní film jakoby zanevřel. V hlavě mu ale přeci jen zůstal jeden projekt, který chtěl rozhodně natočit a tím byl právě Avatar.  
 
James je trpělivý a tak si počkal na technologie, které by dokázaly důstojně převést jeho vize do reálu. Jakmile byly překážky překonány, hodil na stůl velkorysý rozpočet a jindy ostražité studio 20th Century Fox vše odsouhlasilo. Ale komu jinému dát peníze, když ne Jamesi Cameronovi, že? Tak začal vznikat film o rase Na´vi, která se nachází na měsíci Pandora ….  
 
Jedná se o místo, které v budoucnosti navštíví lidská rasa a zalíbí se jí zde především bohaté naleziště nerostu, který má pro lidi nesmírnou hodnotu. Bohužel se největší naleziště nachází v táboře místního kmene třímetrových modrých domorodců. Lidé se ale nevzdávají a stvoří tzv. Avatary. Jedná se o bytosti vypadající jako Na´vi, které jsou na dálku ovládány lidmi. Geniální plán o dohodě s místními obyvateli má ale své trhliny a přesídlení se tak zdá v nedohlednu.  
 
V této situaci se na Pandoře objeví Jake Sully (Sam Worthington), bývalý mariňák, který je ochrnutý na dolní končetiny. Jeho Avatar byl původně vytvořen pro jeho dvojče. Bratr však zemřel a vzhledem k identickému genetickému materiálu je Jake jedinou možnou náhradou. Nemá sice potřebný výcvik ani vzdělání, vše ale dohání nezměrným nasazením.  
 
Při jednom výsadku je Jake místní faunou donucen přenocovat mimo základnu, což se normálně rovná sebevraždě. Díky pomoci princezny Neytiri (Zoe Saldana) však přežije. Přes nevoli ostatních Na´vi je Jake přiveden do jejich tábora a postupně si i začíná získávat jejich důvěru i srdce Neytiri. To se velmi zamlouvá jak hlavnímu šéfovi pandorské základy Selfridgeovi (Giovanni Ribisi), tak jeho pravé ruce plukovníkovi Quaritchovi (Stephen Lang). Jake se zpočátku spolupráci s plukovníkem nebrání, postupně ale začíná přemýšlet více jako lidé, kteří si Pandoru zamilovali. Za všechny zmíním především hlavního výzkumného pracovníka doktorku Grace Augustineovou, kterou skvěle ztvárnila Sigourney Weaver.  
 
O ději filmu by se dalo napsat mnoho stránek anebo naopak velmi málo. Konec konců James Cameron přiznal inspiraci v příběhu o Pocahontas. Důležitými aspekty jsou především jeho posedlost detaily, schopnost přicházet s novými nápady, neuvěřitelné počítačové animace a výborná propracovanost dialogů. Nový neznámý svět na Pandoře si prostě zamilujete.  
 
Na film je radost pohledět. Každý robot či zvíře, jsou unikátním počinem. A to i přes fakt, že je často vidět odkud si autor bral inspiraci. Film má napětí, rychle vtáhne do děje a neznám jedince, který by se u filmu alespoň jednou (byť krátce) nedojal. Klíčové scény měly jednoduše tu správnou hloubku.  
 
Spojení vizuálně vypiplaného filmu s třetím rozměrem je samozřejmě velmi šťastné, na druhou stranu film 3D nijak zvlášť neprotěžuje, takže se jen těžko posuzuje, jak na člověka tahle vychytávka působí ve srovnání s klasickou verzí. Osobně si myslím, že bude film i ve dvojrozměrném formátu fungovat hodně podobně. První zhlédnutí bych ale viděl na 3D.  
 
Dabing se dle mého soudu povedl. Opravdu málokdy jsem měl v posledních letech pocit, že prakticky vůbec nekazí výsledný dojem. A to říkám jako velký zastánce originálního znění s titulky, které bude samozřejmě i v tomto případě (i přes výše zmíněné) lepší variantou. Málokdo se ale zřejmě s touto verzí (mimo Prahu) potká.  
 
Mnohými kritizovaná hudba Jamese Hornera mi do filmu seděla a neměl jsem s ní nejmenší problém. Nemám ji ale naposlouchanou mimo film, takže těžko soudit její kvality.  
 
Ty dvě a půl hodiny uběhly opravdu velmi rychle, příběh mě příjemně absorboval a měl jsem pocit, že to všechno vlastně pozoruji někde z Pandory.  
 
Určitě se nejedná o nejlepší Cameronův film, ale mezi jeho filmy je těžké vybírat. „Železný Jim“ znovu dokázal, že umí a byla by věčná škoda, kdyby si dal dalších dvanáct let pauzu. Pokud budu mít možnost zajít na 2D v originálním zněním, nebudu nad další projekcí dlouze přemýšlet.

moviefan, 10 z 10


napsáno 10.1.2010 

Recenze

Po dvanácti letech je zpět! S těžkými zbraněmi a brilantní taktikou se James Cameron (Terminátor, Vetřelci) vrací na plátna kin s peckou roku jménem Avatar.

Tam, kde se filmy okázale procházejí v záři reflektorů, tam nastoupí velkolepý Avatar, a ostatní sklání hlavu. Proč?  
 
Bývalý mariňák Jake Sully (Sam Worthington) přilétá na Pandoru i se svým invalidním vozíčkem. Zaskakuje za svého mrtvého bratra. Je jedním z těch, kteří ovládají umělé biologické organismy, avatary. Tvory podobné domorodým obyvatelům Pandory. A aby to nebyla taková nuda, lidé ze Země se snaží jeden takový kmen přemístit kvůli mimořádně drahému šutru.  
 
Bohužel, další vývoj filmu je krutě předvídatelný. Ale jenom Cameron to dokáže natočit lépe, než si to člověk dokáže představit. Takže i když si člověk říká 'já to věděl', se sklopeným ocasem si pro sebe špitne 'to jsem nečekal'. Ono taky není moc času na samostatné přemýšlení, protože děj vás do sebe vtáhne a nepustí vás, dokud sám nebude chtít. A věřte, nevěřte, on nebude chtít.  
 
To co je u spousty filmů hlavním kamenem úrazu se zde zdá jako malicherný pozitivní detail. A to je stopáž. 162 minut a člověk se zhrozí. Zatímco se u nepodstatných vsuvek u jiných filmů divák dívá místo na plátno na hodinky, tady se kochá krásou Pandory a nebezpečím číhajícím všude kolem. A nakonec si uvědomí, že ta vsuvka až tak k ničemu nebyla. A délka filmu je mu v tu chvíli ukradená.  
Co do vizuality, Avatar se ocitl ještě nad vrcholem. Jako byste na Mount Everest vylezli pěšky a tam vám narostla křídla, se kterými se dostanete ještě výš. Nejen že je všechno neuvěřitelně přitažlivé, ať už mluvíme o rostlinách, tvorech nebo samotných Na’vianech. Nic z toho (kromě rostlin) není roztomilé nebo krásné, ale už po prvním okamžiku si to zamilujete. Možná kvůli tomu, že to vypadá tak normálně.  
Když se kouknete doprava a objeví se tam třímetrový Na’vian, místo věty: „Vždyť nejsi skutečný.“ se zeptáte: „Mluvíš anglicky?“ I přes tu zářivou barvu totiž všechno a všichni vypadají neuvěřitelně realisticky.  
 
Co do výběru kina, není nejspíš pochyb o tom, že když si zajdete na 3D, zážitek zažijete nesrovnatelně větší, něž když půjdete na dvourozměrnou klasiku. Tedy, pokud se vám z vystupujícího obrazu nedělá šoufl. A pokud patříte mezi ty fandy, co se do děje nechají vtáhnout celí, budete se nejspíš vyhýbat vystřeleným šípům.  
 
Pandora nejspíš není místo, kam byste se vypravili na dovolenou, ale kdo by se nechtěl proletět na nějaké velké potvůrce mezi vznášejícími se skalami.

Sniper.girl, 10 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 22. 9. 2019 Svátek má Darina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz