Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 20.3.1998

fb  Sdílet


Motto
Česká pohádková hra.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Lucerna patří k nejoblíbenějším a nejhranějším textům české dramatické literatury. Poslední uvedení v brněnském Národním (tehdy Státním) divadle se uskutečnilo v dubnu 1974 - premiéra se konala, vzhledem k tehdy probíhající rekonstrukci Mahenova divadla, v Janáčkově divadle a objevili se v ní mj. Jarmila Kurandová jako babička, Jaroslav Dufek jako mlynář, Helena Kružíková a Ludmila Slancová alternovaly v roli kněžny... Představení režíroval Evald Schorm a stalo se pak po dlouhá léta návštěvnickým hitem. Schormova inscenace zahajovala také provoz v rekonstruovaném Mahenově divadle.

Vracíme-li se po čtvrtstoletí znovu k Lucerně, pak nejen z piety či povinnosti hrát klasiku. Jiráskova hra nás dnes okouzluje samozřejmostí, s níž prolíná svět reality se světem pohádkových bytostí, udivuje jasnozřivostí, s níž zdůrazňuje nutnost respektovat přírodu a chránit ji před zlovolnými zásahy člověka. Vedle těchto skutečností přináší Lucerna také dramatický střet v postavě mlynáře, který musí odolat lákání "velkého" světa, který mu nabízí kněžna. Díky těmto postřehům se můžeme z Lucerny dozvědět i leccos o sobě a svých životních rozhodnutích.

Herci Zuzana Slavíková, David Kaloč, Jaroslav Dufek, Petr Halberstadt, Ludmila Slancová, Jana Štvrtecká, Bedřich Výtisk, Ondřej Mikulášek, Jindřich Světnica, Jiří Pištěk, Jaroslav Kuneš, Miloš Maršálek, Jana Hlaváčková, Martin Sláma, František Derfler, Jan Zvoník, Jan Grygar, Vladimír Krátký, Monika Dudková  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 15. 9. 2019 Svátek má Jolana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz