Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera
V divadlech od 3.11.2007

fb  Sdílet


Motto
Kdo by neznal slavnou Shakespearovu tragédii o lásce, žárlivosti a intrikách?

Krátký popis upravit informace o pořadu
Otello nade vše miluje svou ženu Desdemonu, ale jeho pobočník Jago jim jejich štěstí závidí. Navíc je uražen tím, že Otello povýšil do hodnosti kapitána Cassia a ne jeho. A tak vyprovokuje v Otellovi žárlivost, když mu namluví, že je mu Desdemona s Cassiem nevěrná.

Shakespearova hra vznikla na samém začátku 17. století a jako nadčasová se neustále objevuje na světových jevištích. Byla mnohokrát zfilmována a také zhudebněna nejen jako opera, ale též jako balet. Z operních zpracování je nejznámější opera Giuseppa Verdiho. Ten napsal svého Otella po více jak desetileté tvůrčí pauze po premiéře opery Aida.

Je to jeho mistrovské dílo, které vytvořil na samém vrcholu svých tvůrčích sil ve spolupráci s libretistou Arrigem Boitem. Otello je nesmírně plastická opera, kde vedle působivých sborových výstupů je místo i pro lyrické melodie. Verdimu se mistrně podařilo vykreslit hudební portréty všech hlavních postav a zejména intrikána Jaga. Verdiho Otello byl v Plzni poprvé uveden v roce 1901, tedy pouhých čtrnáct let po své premiéře v milánské La Scale.
Opera je nastudována v italském originále a použito je titulkovací zařízení.


Herci Jan Adamec, Sergej Ljadov, Valentina Čavdarová, Ivana Šaková, Ivana Veberová, Vladislav Zápražný, Ivan Kusnjer, Dalibor Tolaš, Zbyněk Brabec, Richard Samek, Miroslav Kopp, Plamen Prokopiev, Pavel Horáček, Tomáš Jindra, Martin Matoušek, Jiří Přibyl, Lucie Hilscherová, Ivana Klimentová, David Cody, Jan Fraus  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 15. 9. 2019 Svátek má Jolana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz