Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera / činohra
V divadlech od 12.6.2010

fb  Sdílet


Motto
Opery Giacoma Pucciniho tvoří neodmyslitelnou součást italského repertoáru každé operní scény.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Ve většině z nich Puccini vypráví nějaký tragický ženský osud, příběhy švadlenky Mimi, gejšy Čoc-Čo-San nebo zpěvačky Tosky dojímají i diváky našeho století. Puccini výborně uměl charakterizovat prostředí svých oper a proto často volil i exotické náměty, které mu to umožňovaly. Po japonské Madama Butterfly a americkém Děvčeti ze Západu si pro svou poslední operu zvolil exotické prostředí pohádkové Číny.
Námět k opeře Turandot našel ve hře italského dramatika Carla Gozziho z roku 1762, který zpracoval známý pohádkový příběh o kruté čínské princezně, dávající všem svým nápadníkům hádanky. Když je neuhodnou, skončí na šibenici. Sérii poprav přeruší až svým vítězstvím tatarský princ Kalaf, kterého v Pekingu nikdo nezná, a který naopak dává Turandot hádat své jméno. Turandot nakonec pocítí ke Kalafovi cit a všem oznamuje, že jeho jméno je láska!
Puccini operu již nedokončil, neboť podlehl zhoubné rakovině hrtanu. Dokončení díla se ujal skladatel Franco Alfano, v jehož redakci se opera nejčastěji uvádí. Premiéra Turandot se konala v milánské La Scale 25. dubna 1926 pod taktovkou Artura Toscaniniho. Poslední inscenace měla v Plzni premiéru 9. prosince 1973. Opera bude nastudována v italském originále s českými titulky.

Herci Gabriela Jelínková, Magda Málková, Ivana Šaková, Jan Ježek, Miroslav Kopp, David Szendiuch, Jevhen Šokalo, Jan Adamec, Igor Jan, WeiLong Tao, Lucie Hájová, Ivana Veberová, Jiří Hájek, Martin Matoušek, Tomáš Kořínek, Richard Samek, Josef Moravec, Ondřej Socha, Tomáš Jindra, Dalibor Tolaš, Josef Jordán, Plamen Prokopiev  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 18. 9. 2019 Svátek má Kryštof
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz