Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera
V divadlech od 22.3.2012

fb  Sdílet


Motto
Něco je shnilého ve státě dánském...

Krátký popis upravit informace o pořadu
"Je to největší výzva, jaká mě zatím potkala", prohlásil Janek Ledecký o muzikálu Hamlet, jehož je autorem. Od roku 1997, kdy s Hamletem začal koketovat, uběhlo již čtrnáct let a z muzikálu je veledílo, které si úspěšně vede i ve světě. Teď se po letech vrací na českou scénu, aby se tu premiérově předvedlo ve své světové verzi.

Na tiskové konferenci nechyběl autor muzikálu Janek Ledecký, který si v Hamletovi znovu zahraje, a jeho kolegové a další představitelé hlavních rolí Václav Noid Bárta, Eliška Bučková, Ondřej Ruml, Josef Vojtek, Kateřina Brožová, Marta Jandová, Richard Tesařík, Martin Pošta, Josef Laufer nebo Tomáš Trapl.

Václav Noid Bárta se nechal lehce přesvědčit k účinkování v muzikálu, oslovila ho hudba. „První věc, kterou jsem slyšel, byl duet Ofélie s bratrem a bylo mi jasné, že celý muzikál bude skvělý. Hudba je opravdu výborná. Navíc se samozřejmě těším, až si zahraju romantickou roli s Eliškou. Je to muzikál, který si zaslouží znovuobjevení.“

Eliška Bučková si zahraje se svým partnerem Václavem Noidem Bártou, což bude vůbec první příležitostí potkat se s ním na jednom jevišti. Poctěna byla ovšem daleko víc nabídkou role Ofélie. “Strašně si toho vážím. Už proto, že mojí profesí je hlavně modeling a se zpíváním teprve začínám. Určitě mám strach z toho, abych to zvládla, a udělám maximum pro to, aby Janek Ledecký nelitoval, že mne do této role obsadil. Jsem také moc šťastná, že budu zpívat po boku Vaška, je to super.”

Historie muzikálu Hamlet:
Všechno to začalo v červnu roku 1997. Producent alba Mít kliku Martin Kumžák tenkrát Janka vyhecoval k naprosto zásadnímu kroku. A sice zkusit převyprávět nejslavnější Shakespearovo dramatické dílo všech dob písničkami. A tak rok 1998 strávil Janek psaním a komponováním muzikálu Hamlet. Když svůj záměr ohlásil na tiskové konferenci, tak si naprostá většina odborné veřejnosti myslela, že si dělá legraci. A když k tomu navrch zveřejnil, že staví pro Hamleta fungl nové divadlo, tak se o jeho budoucnost začali bát i jeho nejlepší kamarádi.
Prvního, druhého a třetího listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich. Muzikál se svými 700 představeními, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky), zaznamenal v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě.
Současně ale Hamlet nabírá zcela nový a překvapující směr. Americký profesor sociologie, jeden z režisérů divadla Leonia Theater, Vince Parrillo, přijel do Divadla Kalich, aby shlédl to, čemu nemohl uvěřit. Jedna z nejhranějších divadelních her, Shakespearův Hamlet, byl převyprávěn do rockového muzikálu. Vince Parrillo byl tak uchvácen pražskou produkcí, že se rozhodl udělat cokoli pro to, aby přivezl Jankovu tvorbu do USA. A povedlo se mu to.
Po uvedení ukázek Hamleta v Leonia Theater v New Jersey Janek vyhlásil konkurs na přebásnění Hamleta zpátky do angličtiny a ten jednoznačně vyhrál George Harvilla, skvělý bubeník, perkusionista a herec současně. A navíc laureát Hemmingwayovy ceny za americkou poezii 2000.
V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Odehrána byla tři představení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. Nicméně nejpodstatnějším výsledkem bylo to, že Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér se rozhodl, že se k týmu připojí. Robert pracoval 18 let jako umělecký ředitel Paper Mill Play House, nejprestižnější divadelní scénu v New Jersey. Na Brodwayi a dalších amerických scénách režíroval a zpracoval více než 140 her. A jen tak mimochodem v osmdesátých letech zpíval Ježíše v Jesus Christ Superstar. Jeho jedinou podmínkou bylo, aby Janek souhlasil s myšlenkou „americké“ adaptace hry. A tak se Janek vypravil v lednu roku 2004 za Robertem do USA. A s úlevou zjistil, že všechny Robertovy připomínky a nápady byly založeny na jeho letitých zkušenostech s divadlem a lásce k Shakespearovi. První příležitost k představení části adaptace přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. Jeremy účinkoval opět jako Hamlet, společně s Joshem Towerem (Simba v Lion´s King) v roli Horacia, PJ Benjaminem (Mr. Cellophane ze Chicaga) v roli Polonia a dalšími slavnými Broadwayskými jmény. Během léta tým dokončil finální předělávky. V létě roku 2005 se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního „ukázkového představení“ nové adaptace v Pražském Kalichu se Sebastianem Arcelem v roli Hamleta a Cullenem Titmasem jako Laertem, byly nadšené reakce publika, fantastické recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.
V říjnu roku 2007 se Hamlet představil jihokorejskému Soulu. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. Obsadil druhé místo v prodejnosti vstupenek ihned po první veřejné generální zkoušce. Druhé uvedení Hamleta v Koreji začala v únoru roku 2008. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál, společně s Hairspray a Sweeney Toddem. V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz. 20. října 2011 bylo v divadle Universal Arts Center v Soulu odstartováno již čtvrté korejské nastudování Hamleta, tentokrát v režii Roberta Johansona. V únoru 2012 následuje premiéra v Tokiu a v další sezóně v Rumuském Národním divadle v Bukurešti ve spolupráci s italskou La Scalla. A 22. března 2012 se světová verze představí v pražském divadle Broadway.

Herci Václav Noid Bárta, Ondřej Ruml, Janek Ledecký, Josef Vojtek, Leona Machálková, Marta Jandová, Josef Laufer, Martin Pošta, Jan Tenkrát, Eliška Bučková, Ladislav Korbel, Patrik Vyskočil, Juraj Bernáth, Tomáš Trapl, Eva Burešová, Brigita Cmuntová, Dominika Richterová  

WWW  zde
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 20. 6. 2019 Svátek má Květa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz