Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 30.10.2008

fb  Sdílet


Motto
Tak to vidíš maminko, jak je ten brouček neposlušný. Kdyby aspoň svítil. To víš, tatínku, málo si ho řezal.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Mladý začínající autor Brouček se vydává do velkého města, aby napsal nový, krásný, čistý seriál a tím dokázal, že na světě je ještě láska: čistá, krásná a neposkvrněná. Vše se ale hrozně zkomplikuje. V tomhle příběhu jde o život! Veselá podívaná ze života s loutkami a se zpěvy.

Brouček: Já jedu svoji maminku zabít.
Sekáč: Ale no tak...
Brouček: Opravdu. Říkala, že jestli skončím špatně, že ji to zabije. Já jsem špatně skončil, tak teď uvidíme, co ona.

Marnotratný syn je druhá z řady absolventských inscenací 4. ročníku katedry alternativního divadla DAMU, vedeného Janem Bornou a Ivanem Rajmontem, v DISKu. Jedná se o dramatický text, jehož autorem je sám režisér Jan Jirků.

Mladý zkrachovalý autor Brouček se stopem vrací z Velkého města domů po té, co nedokázal napsat nový televizní seriál. Zastaví mu řidič – Sekáč, který jede na trávu za Jihlavu a chce si popovídat. A tak mu Brouček musí vyprávět celý svůj příběh. O tom, jak chtěl napsat seriál, ve kterém by obsáhl celý svět a dokázal, že ještě existuje krásná a čistá láska. Jak ale nejdřív musel lásku poznat a s nějakou dívkou se sblížit. Ale hlavně o tom, jak ztratil víru, že jeho maminka jednou uvidí jeho jméno napsané v televizi, aby pak mohla vyrazit do samoobsluhy na náměstí s hlavou hrdě vztyčenou.

„Od začátku nás bavilo to, že se režisér po deseti letech vrací na místo činu – do DISKu, kde tehdy absolvoval. Když jsme pak společně mluvili o letech strávených na DAMU, zjistili jsme, že přestože naše studium dělí deset let, zajímá, baví i trápí nás stále to samé. Režisér pak přinesl svoji prvotinu, kterou napsal v devatenácti letech: Marnotratný syn. Přestože z prvotiny výsledně v inscenaci zbylo pramálo, nese alespoň její jméno, protože psaní hry velice ovlivnila. Postava Broučka pak ve hře na svých bedrech nese všechny ty naše trampoty i radosti: snaží se o vytvoření něčeho velkého, v čem by obsáhl celý svět a našel smysl veškerého bytí. Zároveň ale musí rychle najít sám sebe a přežít všechny léčky a kotrmelce vztahů a lásek, které k tomu patří. Nad tím vším se vznáší neustálé vědomí toho, že musí svůj talent obhájit, a obstát tak před svými nejbližšími i sám před sebou. Toto naše společné téma dokázal Jan Jirků ve své hře vyjádřit velmi zábavně a s velkým nadhledem“, říká dramaturgyně Adéla Balzerová.

Autor a režisér inscenace k tomu říká: „Studenti si mne vybrali a oslovili, abych s nimi udělal jedno z jejich absolventských představení. Tím mě dojali a poctili. Na jednu stranu jsem se hned začal bát, abych jim to nepokazil, a na druhou stranu jsem se na to hned začal hrozně těšit. Pro mne je to návrat na místo činů, které jsem páchal před bezmála deseti lety, což mi doposud snad chválabohu připadá pořád jako veliká spousta let, a takovýto návrat si člověk nemůže dopřát každou chvíli. Hned z toho vzniknul nápad, o čem by ta inscenace mohla být: o tom, co se před deseti lety dělo mně a mým spolužákům, když jsme byli stejně staří, jako jsou tihle noví adepti na absolutorium divadelní akademie. Zajímalo mě, jak se časy mění, jestli bolí či naopak těší stejné věci dnes jako tehdy.
A vznikl text o nějakém klukovi, kterému je devatenáct či trochu víc a je momentálně totálně v háji. Právě narazil se svými prvními uměleckými ambicemi, právě dostal přibližně několikáté kopačky od přibližně několikáté krásné ženy, nu a jede domů, aby ho rodiče dorazili otázkou: «Člověče, synku, tak jak to se sebou vidíš dál? Ještě si myslíš, že z tebe v tomhle směru něco bude? A máme se o tebe ještě bát, a nebo už nad tebou můžeme v klidu zlomit hůl? »
Myslím, že ten text nese prvky komedie. Přišel jsem s ním za milými studenty a oni mě to neposlali přepsat. Začali jsme to spolu zkoušet a zatím nás to velmi baví, no tak se snad uvidí!“

Herci Ondřej Bauer, Alena Bazalová, Diana Čičmanová, Michal Dudek, Josef Guruncz, Petra Horváthová, Kristýna Hrušínská, Jiří N. Jelínek, Karel Kratochvíl, Anita Krausová, Anna Schmidtmajerová  


Popis
Jan Jirků, režisér inscenace, se narodil v roce 1977 v Novém Městě na Moravě.
Na katedře alternativního divadla DAMU vystudoval obor režie-dramaturgie, absolvoval v roce 2002. V DISKu režíroval inscenaci HOROR s budoucími členy divadla NABLÍZKO.
Režijní práce: Třeštění ve dvou (A Studio Rubín-Divadlo NABLÍZKO), Jabloňová Panna (Naivní divadlo Liberec), Bajaja (Lampion, Kladno), Tajuplný ostrov Lorelaj (ALFA, Plzeň),
Málinka, bobr a král na střeše (ALFA, Plzeň). V roce 2002 se stal uměleckým šéfem pražského divadla Minor, kde působil až do roku 2006. Zde vytvořil mnoho úspěšných inscenací, jako například: Kabaret Tlukot a Bubnování aneb Veliké Putování, Vánoce aneb příběh o narození, Pluto a podkova, Karkulka a červený balónek, Píseň písní – Kabaret lásky a smrti, Cirkus Harampádím, O Malence, Vinnetou, Bruncvík a lev. Dále režíroval: Pekelnou princeznu (Západočeské divadlo, Cheb), Sajns Fikšn (Jihočeské divadlo, České Budějovice) nebo Turandot (Klicperovo divadlo, Hradec Králové). Mezi jeho poslední inscenace patří Tenkrát v Chebu na západě (Západočeské divadlo v Chebu) a brněnská inscenace Lipany (Divadlo Polárka).

Adéla Balzerová, dramaturgyně inscenace, se narodila v roce 1983 v Praze. Je studentkou 4. ročníku režie-dramaturgie katedry alternativního divadla DAMU. Současně dokončuje studium na FF MU v Brně obor Kabinet divadelních studií při semináři estetiky.
Ze školních prací se podílela na představeních a projektech: Liška Bystrouška, Kabaret Goldoni, Workshop na téma Oživlá marioneta: Don Juan (dramaturgie), A . P. Čechov: Milostná selhání (režie), Jan Tleskač (dramaturgie; představení bylo i součástí Pražského Quadriennale 2007), Workshop s australským režisérem a scénografem P. Wilsonem v rámci PQ na projektu Fénix, Večer tříkrálový (překlad písní), Pastička (dramaturgie, Divadlo Rubín).
Z mimoškolních prací: Projekt Mars 11.com spolupráce s divadlem DNO (dramaturgie), Projekt Pannenky (dramatugie, spolupráce „napříč katedrami“).
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 23. 5. 2019 Svátek má Vladimír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz