Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Muzikál
V divadlech od 31.3.2000

fb  Sdílet


Motto
V sedmnácti zachránila Francii, v devatenácti ji Francie zradila.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Je skutečně poslem boží vůle, jak o sobě tvrdí? Když charismatická dívka prokáže u dvora jisté nadpřirozené schopnosti, získá skutečně velení nad zbytky francouzské armády, která marně obléhá Orleans. Zoufalým útokem ignorujícím základy válečné taktiky se jí podaří Angličany překvapit a za cenu velkých ztrát nakonec zvítězit. Johanka je šokovaná krutostí války, ale věrna svému božskému poslání spěchá s nejvěrnějšími bojovníky k hradbám Paříže, aby dokončila osvobození Francie. Král vrcholně spokojený s pozvolným obratem ve válce Johanku záměrně nepodpoří. Z prosté dívky se stává nepohodlná "Národní hrdinka" komplikující vychytralé pikle mocipánů. Johanka je zradou vydána do rukou nenáviděných Angličanů, postavena před inkviziční soud a upálena. Podstatná část tohoto výpravného a vizuálním stylem nezaměnitelného Bessonova filmu se natáčela u nás.

Herci Lucie Bílá, Bára Basiková, Petr Kolář, Petr Muk, Petr Matouš, Vilém Čok, Jan Apolenář, Vladimír Marek, David Matásek, Martin Havelka, Martin Pošta, Petr Dopita, Jan Gajdoš, Petr Opava, Ivo Hrbáč, Lukáš Kumpricht, Marcel Jakubovie, Martin Kalous, Jan Révaj, Igor Kolva, Martina Čechová, Karina Tomsová, Renáta Podlipská, Pavla Kapitánová, Adéla Šeďová, Radmila Pokorná, Kristina Kloubová, Dita Žemličková  


Popis


obrazek

Johanka z Arku, zvaná Panna Orleánská, se narodila v roce 1412 v rodině sedláka a rychtáře ve vesnici Domrémy, která v čase našeho příběhu ležela v severní polovině Francie okupované vojsky anglického krále Jindřicha šestého.
Od svých 14 let slýchala HLASY a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie, nebot' žoldnéřská anglická vojska drancovala a vypalovala její rodný kraj a nezadržitelně se blížila k Orleánsu.


obrazek

HLASY dávají Johance jasné poslání obléci rytířskou zbroj, postavit se do čela vojsk a s pomocí Boží zachránit Francii.
Johanka přesvědčí církev i krále, že je právě tou vyvolenou Pannou z Orleánsu a podaří se jí osvobodit Orleáns. Vrátí francouzským vojskům sebevědomí, hrdost a lásku ke své zemi, za kterou ochotně pokládají životy v bitvách v čele s Pannou Orleánskou. Král je slavnostně korunován v Remeši a Francie má oficiálně svého panovníka.

Politické lichvy, intriky církve i panovníka, strach a obavy mocných tohoto světa před příliš velkým vlivem a mocí vesnické dívky vydají Johanku Svaté inkvizici, která ji obviní z kacířství a posléze i odsoudí ke smrti upálením.
Johanka zemře na hranici, ale svobodná a sebevědomá Francie a její národ žije dál. Z Johanky se stává symbol, mýtus, který přetrvává staletí.

"Běda národu, který potřebuje své hrdiny" - z této věty vychází vše co následuje a co vidíme dodnes.O produkci
obrazek
Jak dramatik Jiří Hubač, tak i režisér Jozef Bednárik spolu s ostatními tvůrci a interprety vycházejí ve svém realizačním záměru právě ze stěžejního momentu lidských dějin vůbec: z potřeby mít své hrdiny, své mýty, své symboly a nakládat s ními tak, jak je v dané situaci zapotřebí. Současná situace společnosti a lidstva vůbec, "povaha doby", ve které žijeme, rozmělňuje totiž zásadním způsobem veškeré duchovní ideály a hodnoty na dobře obchodovatelný artikl! Prodáváme a obchodujeme absolutně se vším : se svými hrdiny, se svatými, s relikviemi, s nadějemi, s mýty, s pověstmi, s torzy pozůstatků, s falešnými cetkami vydávanými za svaté.

obrazek
Obchodujeme s lidskými city ,abychom prodali zboží. Vzbuzujeme lidský soucit , abychom jej obratem dobře zpeněžili, zdůrazňujeme národní hrdost, abychom ji promítli do tržeb ve svých obchodech, apelujeme na víru člověka, abychom z ní následně vytěžili nikoliv duchovní, nýbrž obchodní kapitál.
Děláme to všichni, společnými silami. Potřebujeme svého Krista na kříži, abychom dobře zpeněžili svaté relikvie,potřebujeme, aby například naše Johanka z Arku zůstala v každém případě na hranici, protože se přece budou velice dobře prodávat upomínkové předměty, "zaručeně pravé" části jejiho šatu, atd. Jen mrtví nám dobře poslouží, aby se byznys rozjel na plné obrátky. Tak trochu o tom chce tvůrčí tým hrát naši Johanku, tak trochu o tom to přece všechno je ? Takoví jsme přece my, taková je doba!

O muzikálu
obrazek
Plné dvě hodiny krásné hudby Ondřeje Soukupa , nádherných písňových textů Gabriely Osvaldové a především hlas a osobnost Lucie Bílé i Báry Basikove v hlavní roli - to vše tvoří samozřejmě kostru.
Hravá fantazie a neuvěřitelná tvůrčí invence režiséra Jozefa Bednárika chce tentokrát použít - poprvé v českém muzikálu - i prostředky multimediální podívané, které by měly korespondovat s výše popsaným inscenačním záměrem. Použití kaskády videoprojektorů, projekčních ploch, začleněných do scénografie, umožní vnímání vícero složek představení najednou.
Dokonalost zakoupených projekčních přístrojů (mimochodem jediných v České republice), dovybavení divadla po zvukové i světelné stránce dává záruku, že se podaří dosáhnout multimediálního představení na nejvyšší úrovni. Jak říká režisér Jozef Bednárik: "...multimédia, trochu opery, šansonu, videa, poezie, oratoria, film, rocku i popu. A na hranici bude hořet Lucka Bílá." Konec citátu.
Jde samozřejmě o to, najít klíč, který by nenásilně otevřel každou z těchto komnat - tak rozdílného charakteru. V představení bude tímto klíčem postava jakéhosi "operátora", který vše řídí svými ovládacími knoflíky zapíná,vypíná zastavuje i opakuje děj či situace. Pomocí techniky nám osvětluje co nevnímáme a naopak zahaluje to, co tušit nemáme. V podání vynikajícího herce Divadla na Zábradlí Vladimíra Marka (poprvé vystupuje v muzikálovém projektu) dostane tato postava neopakovatelný rozměr. Veškeré další složky inscenace budou podřízeny režijnímu záměru pana Bednárika. Nic nesmí být samoúčelné, nic z techniky nesmí sloužit pouze jako součást dekorace. Vše hraje! Taková je představa režiséra a takový bude i úkol, před který se postaví celý tvůrčí tým.logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 20. 6. 2019 Svátek má Květa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz