Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra, 90 min.
V divadlech od 20.12.2013

fb  Sdílet


Krátký popis upravit informace o pořadu
Divadelní hra, na motivy skutečné události, života a osudu fascinujícího umělce Marka Rothka, propojuje ve scénickém provedení drama s výtvarným uměním. Překračuje žánry a zprostředkovává divákovi autentický zážitek s tvorbou v nejintimnějším kontaktu. Věčný „mefistofelský“ souboj pokušení konzumu, moci a vlivu s uměním, pravdivostí a pokorou.

Herci Miroslav Etzler, Martin Kraus  


Popis
"Tahle hra, „Červená“, je text mimořádně strhující. Zavádí nás do Ameriky koncem 50tých let a jeho hrdinou je skutečný, autentický, tehdy (vlastně dodnes) slavný malíř Mark Rothko. Člověk, který celý život bojoval se svými běsy a nakonec jim podlehl. Umělec, který se nekompromisně stavěl nejen ke své tvorbě, ale i k její prezentaci. Přichází nová postava, pomocník, asistent, mladý malíř, jiná doba, jiný svět, jiné myšlení a hned je zaděláno na konflikt. Mimořádný úkol pro ty dva herce, kteří dnes budou před vámi stát na tom malém jevišti. Generace na vrcholu a generace nastupující, od počáteční úcty až ke vzrůstajícímu útoku, souboj idejí a uměleckých názorů, neodvratný rozchod. Ale zároveň vzájemné pochopení, prolnutí, výměna rolí. Z vrcholu už vedou všechny cesty jenom dolů, jeden se tam škrábe, druhý začíná objevovat své limity, bojuje o své postavení, hledá, marně, pro sebe jakž takž schůdná řešení. Rothko poučuje, mýlí se, je občas směšný, do sebe zahleděný, občas tragický. A při tom pojmenovává podstatu své tvorby, podstatu jakékoliv tvorby, v jakékoliv době, neklidného, bolestného tvůrčího údělu a tím je ten text nadčasový. Žádný klid, žádné sebeuspokojení, nekončící nároky na svět i na sebe, naději střídá trýzeň. Vysoká míra stylizace divadelního tvaru se zde setkává s jistou mírou autenticity, skutečné žijící osobnosti uzavřené v zaprášeném ateliéru, v tom malířském nepořádku, kde vznikaly (a v průběhu hry vznikají) Rothkovi obdivuhodné, stále se zjednodušující abstrakce. V té hře teče krev a tepe vášeň, ti dva se k sobě přibližují, srážejí se a zase vzdalují v krátkém sevřeném období, velké zakázky, velké naděje, vše dopadne tak jak dopadnout musí. Lidská krev tmavne. Červenou každým okamžikem pohlcuje černá…"
(Viktor Polesný)

John Logan je velmi úspěšný americký scénárista, producent a dramatik. Inscenace jeho divadelní hry na Broadwayi “Red” (“Červená”) byla v roce 2010 oceněna šesti cenami Tony včetně kategorie nejlepší hry. Věčný souboj umění a komerce na pozadí skutečné události a života pozoruhodného umělce – amerického “abstraktního expresionisty” - malíře a grafika, lotyšského původu Marka Rothka (vlastním jménem Marcus Rothkowitz), jehož obraz “Oranžová, žlutá, červená” byl v roce 2012 vydražen za 87 miliónů dolarů a stal se tak nejdražším prodaným obrazem vytvořeným po 2. světové válce. Rothkova průkopnická tvorba je označována za “malířství barevných ploch” – nechával se, mimo jiné, inspirovat a studoval Freudův Výklad snů, Nietzscheho Zrození tragedie a přenášel svoje pocity do čistých abstraktních a nepředmětných kompozic, oproštěných od jakýchkoliv vnějších vlivů, a nazýval svá díla – velkoformátová vertikální plátna - pouze čísly nebo podle barev. Slova podle něj “paralyzují divákovu mysl a představivost, a jen tak mohou být diváci ohromeni a přeneseni do neznáma”. V roce 1958 získal Rothko lukrativní významnou zakázku – měl svými plátny vyzdobit restauraci Four Seasons v nové budově na Park Avenue. Jednalo se o více než čtyřicet pláten. V té době se ale umělec cítil frustrovaný z toho, že jsou jeho obrazy kupovány jen proto, že je to módní, ale že nikdo nerozumí jejich pravým významům, a chtěl do restaurace vytvořit něco, “co by zkazilo chuť k jídlu každému parchantovi, který by v restauraci jedl”. Posléze se ale rozhodl, že “lidé dnes vydrží úplně všechno a stejně by nic nepochopili”. Vrátil zálohu na zakázku a plátna si nechal. Mark Rothko eliminoval za své tvorby veškerý “intelektualismus” a oprostil svá plátna od všech symbolů a tvarů. Nechával působit intimnost barvy a vytvářel ve svých obrazech vysoce spirituální atmosféru – hledal přímou odpověď na nerozluštitelné tajemství lidské duše. Jeho zdánlivě jednoduché barevné kompozice působí dojmem, že obsahují zvláštní hlubokou pravdu a jako by byly výsledkem dlouhé a namáhavé meditace. V roce 1970, kdy byl již umělec hodně závislý na antidepresivech, Rothka nalezl jeho asistent v ateliéru vykrváceného s žiletkou rozřezanými zápěstími. Byl jednou z nejvýznamnějších postav své doby. Tuto fascinující osobnost a skutečnou událost divadelní hra “Červená”, která je i scénicky velmi zajímavá, divákovi zprostředkovává. Klade nepříjemné i bolestné otázky a nutí k zamyšlení nad hodnotami.
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 10. 2018 Svátek má Michaela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz