Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 13.3.2008

fb  Sdílet


Motto
Urvat ze života maximum a užívat bez ohledu na druhé. Nevázat se k nikomu a ničemu. Uznávat jedině ta omezení, která si člověk stanoví sám - a už ani ta ne!

Krátký popis upravit informace o pořadu
Monopol na takový přístup k životu kupodivu nemá jen naše doba. Jeho nositelem je typ, který už v roce 1630 popsal Tirso de Molina ve Španělsku a v roce 1665 jiný velký dramatik – Moliere ve Francii. Od té doby se Don Juan stal námětem bezpočtu zpracování, protože svár, který v sobě nosí, je věčný: je to svár mezi provokováním a pokoušením řádu, který je skrytý a poznatelný jedině skrze víru. Tu ale Juan nemá a víra jeho sluhy je příliš vlažná, než aby jej mohla přesvědčit. Moliere si v této komedii zahrál právě part Sganarella. V této roli mohl nejlépe vyjádřit mučivé pochybnosti sluhy, který dobře ví, že to, co dělá jeho pán, není správné, ale zároveň je příliš slabý na to, aby tomuto arogantnímu, ale uhrančivému postoji dokázal vzdorovat. Jeho poslední slova – „Kde je můj plat?“ – pak výstižně dokládají mělkost této morálky. Trpká komedie psaná prózou je stálicí divadelního repertoáru. Zatímco ještě nedávné inscenace interpretovaly Juana jako nekonvenčního intelektuála, jenž se nechce smířit s falešností a prázdnotou společenských forem a konvencí, dnes si hra žádá novou interpretaci, která bude možná paradoxně bližší té Molierově, když psal o hédonickém dvoře Ludvíka XIV.

Herci Miroslav Donutil, Milan Stehlík, Jaromíra Mílová, Vladislav Beneš, Alexej Pyško, Jan Kačer, Radovan Lukavský, Magdalena Borová, Antonie Talacková, Jan Hájek, Petr Pelzer  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 24. 5. 2018 Svátek má Jana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz