Informace    Obsazení    

činohra
V divadlech od 12.12.2008

fb  Sdílet


Motto
Dramatická prvotina Viléma Mrštíka (1863) z roku 1889 zobrazuje život na moravském maloměstě, plný jalové nečinnosti, pitek, karbanu, nevěr a záletnictví, mravního cynismu a marného snění.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Téma hry, ztvárněné se šokující otevřeností, nová metoda zpracování a vyhrocenost dramatického konfliktu, zapříčily fakt, že se Paní Urbanová ve své době setkala s příkrým odsudkem kritiky, která hru označila za „výstřelek naturalismu“ a „obrázek hniloby malovaný smrdutým blátem“. Důvodem byla především skutečnost, že hra v mnoha ohledech předstihla svou dobu. - Vilém Mrštík, český spisovatel, dramatik, překladatel a literární kritik, se narodil jako mladší ze sourozenecké čtveřice synů ševce z Jimramova. Po studiích v Brně a v Praze patřil od roku 1895 k signatářům Manifestu České moderny. Zařadil se také k překladatelům a propagátorům ruského a francouzského realismu (Dostojevskij, Turgeněv, Gogol, Tolstoj, Zola, Maupassant…). Část jeho díla vznikla ve spolupráci s jeho bratrem Aloisem (Maryša, Rok na vsi). Dlouhodobá nemoc a tvůrčí krize nakonec skončila sebevraždou v roce 1912.

Herci František Staněk, Helena Plecháčková, Lubor Novotný, Kamila Sedlářová, Tomáš Lněnička, Marie Kleplová, Vojtěch Dvořák, Jan Čížek, Jan Bílek  

Ocenění
0


N
Nlogo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 18. 4. 2024 Svátek má Valérie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz