Informace    Recenze    Obsazení    Fotky    

napsáno 10.2.2008 

Recenze

Filmovou adaptaci knihy Bohumila Hrabala Postřižiny (r. Jiří Menzel, 1980) není třeba představovat. Za představení však stojí divadelní hra na motivy stejnojmenného díla, které se ujalo pražské divadlo ABC pod vedením režiséra Petra Svojtky.

Notoricky známý děj se točí kolem správy pivovaru a kolem vlasů krásné paní správcové. Příběh divákům dovolí nahlédnout na modernizaci ve 20.letech a na nové technické vynálezy, které ohromují a obohacují životy běžných lidí. Ať již spirálový ohřívač vody či nespolehlivý motocykl. Z pro nás obyčejných věcí se stávají věci neobyčejné. Na celou dobu nahlížíme očima velmi nekonvenční paní správcové (maminky Bohumila Hrabala).  
 
Příběh v této hře ale není rozhodně tak důležitý jako jeho provedení, které, jak nutno dodat, zvládl režisér Petr Svojtka se svým týmem na jedničku. Inscenace vás zcela vtáhne do atmosféry nymburského pivovaru a jeho okolí na počátku 20.století, ať již dobovými kostýmy, doprovodnou hudbou nebo jednoduchou a praktickou scénou. Všechny tyto prvky tvoří harmonický celek a pomáhají hercům předvést jejich umění. Své herecké dovednosti předvádí Jiří Hána (správce pivovaru), Barbora Poláková (správcová Maryška), Miroslav Vladyka (strýc Pepin), Aleš Procházka (de Giorgi), Lubomír Lipský (doktor Gruntorád), Vasil Fridrich (Půlpán), Oldřich Vízner (holič a kadeřník), Radim Kalvoda (dělník), Jaromír Nosek (kočí) a Petr Klimeš (dělník). Všechny herecké výkony jsou velmi vyrovnané a srovnatelné s výkony filmových aktérů (Oldřich Vízner dokonce opět ztvárnil holiče Červenku). Milovníky filmové adaptace zajisté také potěší, že v divadelní inscenaci nebyly vypuštěny žádné „slavné scény“. Divákovi se tak nabízí zabíjačka, pití piva paní správcové, lezení na komín, česání vlasů a podobně. A to vše originálním přesto klasickým divadelním pojetím.  
 
Nová divadelní inscenace potěší nejen milovníky Hrabalových děl, ale i diváky, kteří hledají v nekonečném shonu představení, které je pohladí po duši a přinese laskavý a nenásilný humor. Vedlejším produktem inscenace je pak probuzení pivních chuťových pohárků.  logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 2. 3. 2024 Svátek má Anežka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz