Informace    Obsazení    

V divadlech od 16.4.2005

fb  Sdílet


Motto
Jedna z nejhranějších Shakespearových komedií, jediná odehrávající se v autorově současnosti, předkládá zcela neromantický obraz maloměsta, ve kterém řádění zchudlého rytíře Falstaffa roztočí kolotoč komických hádek a žárlivosti.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Tradice vypráví, že komedii Veselé paničky windsorské si od Williama Shakespeara objednala sama královna Alžběta, protože ji v prvním dílu hry Jindřich IV. nadchla postava rytíře Jana Falstaffa. Královna si prý přála vidět na jevišti Falstaffa zamilovaného a Shakespeare tak spěchal její přání splnit, že hru napsal za pouhých čtrnáct dní. Jde pouze o domněnku, která však úspěšně přežívá už několik staletí, stejně jako samotná hra.
Ať už je pověst o vzniku hry pravdivá, či nikoli, jisté je, že Falstaff do windsorských paniček není zamilovaný, ale potřebuje výhradně jejich peníze a tak používá všemožné prostředky k dosažení svého záměru. Jenže důvtip počestných paní Pažoutové a Brouzdalové nakonec zvítězí nejen nad požitkářským rytířem, ale i nad žárlivostí manželů. Všem zúčastněným stranám důkladně pomáhá zdatná dohazovačka, paní Čiperná, která zároveň dokáže nehorázně lichotit celému zástupu ženichů, všem slibovat ruku půvabné Aničky Pažoutové, aby ta nakonec spolu se svým milým Fentonem lstí převezla všechny dohromady. Panoptikum windsorských měšťanů dále tvoří hospodský, jenž neviditelnou rukou zkouší tahat za nitky osudu, výstřední rivalové farář Cajus a lékař Evans, mladý pan Tintítko, který má tolik důvtipu, že za něj musí jednat jeho strýc Bloumal a je tu i všudypřítomná banda sluhů k popukání. Humor komedie je spíše hořký než laskavý, jeden se tu snaží napálit druhého a třetí střídavě pomáhá oběma, aby byl vzápětí i on obelstěn.

Herci Jaromír Meduna, Veronika Gajerová, Simona Stašová, Jaroslava Adamová, Ilja Racek, Jaroslav Vlach, Čestmír Gebouský, Oldřich Vízner, Jan Szymik, Miroslav Hrabě, Klára Jandová, Martin Písařík  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 20. 5. 2024 Svátek má Zbyšek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz