Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 25.10.2008

fb  Sdílet


Motto
Tragikomedie o tom, co všechno musíte mít na zahradě, abyste mohli slušně žít.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Amerického dramatika Edwarda Albeeho, trojnásobného držitele Pulitzerovy ceny, proslavil zejména titul Kdo se bojí Virginie Woolfové, který byl přeložen do desítek jazyků a rovněž převeden do filmové verze s Richardem Burtonem a Elisabeth Taylorovou (1966). Všechno na zahradě (Everything in the Garden) byla původně hra irského dramatika Gilese Coopera (1918 – 1966), poprvé uvedená v roce 1962 v Royal Shakespeare Company v Londýně. Albee ve své adaptaci z roku 1967, kterou tragicky zemřelému kolegovi věnoval, pozměnil nejen jména postav, ale vytvořil z Cooperovy frašky nadčasové dílo s výrazným společenským přesahem. „Téma hry, tedy poukázání na konzumnost dnešní společnosti, ve které se vše podřizuje diktátu peněz a ekonomické prosperitě, je u nás dnes nesmírně aktuální. Dá se dokonce říci, že pro české diváky je dnes hra daleko sdělnější, než v době svého vzniku (naše společnost jakoby se nepoučila dějinami a dorostla k problémům, které trápily Ameriku před čtyřiceti lety).“ Říká dramaturg Jiří Janků.

Do rolí ústředního manželského páru Richarda a Jenny obsadil režisér Petr Svojtka Aleše Procházku s Veronikou Gajerovou. Diváci se mohou těšit také na Danu Syslovou v roli elegantní Paní Tootheové, která se tak opět vrací na prkna Divadla ABC, a také na Miroslava Vladyku (soused Jack), jež se v Městských divadlech pražských nedávno představil jako neodolatelný strýc Pepin v Hrabalových Postřižinách. V dalších rolích uvidíme Evellyn Pacolákovou, Veroniku Janků, Stanislavu Jachnickou, Jiřího Hánu, Radima Kalvodu, Jana Szymika a Lukáše Příkazkého.


O Edwardu Albeem, stále aktuálním klasikovi

Dosud žijící klasik Edward Albee patří do skupiny celosvětově úspěšných amerických dramatiků, která se prosazovala od poloviny minulého století. Byl sice o něco mladší než Tenessee Williams či Arthur Miller, svým dílem se jim však směle vyrovná. Literárně se projevoval již od dětských let, ale zpočátku nebyl příliš úspěšný: první hru, aktovku Stalo se v ZOO, napsal ve třiceti letech a teprve poté nastoupil vytouženou kariéru divadelního autora. Zpočátku ho ovlivnilo absurdní divadlo, zejména Ionesco a Beckett, ale brzy se vydal vlastní cestou. Absurditu nehledal ve formě textu či jeho obsahu, ale ve filosofickém přesahu svých děl. Většina jeho her tak působí jako realistická dramata s překvapivým, absurdním vyústěním. Svými hrami se snaží bořit mýty o americkém snu, píše o tématech, jež jsou nebo byla ve společnosti tabu. Prestižní Pulitzerova cena, kterou získal hned za tři svá dramata (Křehká rovnováha − 1967, Pobřeží − 1975 a Tři velké ženy − 1994) svědčí o jeho neutuchající tvůrčí síle. Edward Albee je stále aktivním umělcem, jeho poslední hra Me Myself & I je z roku 2007. Je prezidentem Edward F. Albee Foundation − centra pro začínající spisovatele a umělce v Montauku ve státě New York.

Herci Aleš Procházka, Veronika Gajerová, Lukáš Příkazký, Dana Syslová, Miroslav Vladyka, Jiří Hána, Evellyn Čapková - Pacoláková, Radim Kalvoda, Veronika Janků, Jan Szymik, Stanislava Jachnická  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 18. 4. 2024 Svátek má Valérie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz