Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opereta

fb  Sdílet


Motto
Horor s lidskou tváří.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Benzínová pumpa ztracená na dálnici mezi Prahou a Brnem. Šest lidí a šest příběhů rozprostřených mezi roky 1968 a 2008. Kamióny, českoněmecká láska, havárie, ztráta paměti a zrod nové utopie u pomníku Alexandera Dubčeka.

Hudební inscenaci s podtitulem Horor s lidskou tváří, k níž na zakázku Divadla Archa napsali libreto Jaroslav Rudiš s německým autorem Martinem Beckerem a hudbu složil Michal Nejtek, režíroval Jiří Havelka. EXIT 89 vznikl jako jeden z příspěvků Archy do projektu 68/89 – Divadlo.Doba.Dějiny. a to za podpory Zipp – česko-německých kulturních projektů, iniciativy Spolkové kulturní nadace.

EXIT 89, který autoři nazývají tragickou operetou, se odehrává na benzínové pumpě na 89. kilometru dálnice D1. Poblíž v roce 1992 tragicky havaroval politik Alexander Dubček. V den výročí nehody se tu sejde šestice postav. Hlavním hrdinou je Karel, řidič vládní limuzíny a velký Dubčekův obdivovatel. V hlavě má kulku, zranění utrpěl před československým rozhlasem v roce 1968. Kulka se hýbe a způsobuje mu halucinace, výpadky a nečekané návraty paměti.

Spoluautor scénáře hry Jaroslav Rudiš říká:„ EXIT 89 splétá šest příběhů rozprostřených mezi roky 1968 a 2008. Objeví se kamióny, českoněmecká láska, havárie, ztráta paměti, konec jedné a zrod nové utopie u pomníku Alexandera Dubčeka.“

Režisér Jiří Havelka doplňuje: „Pro nás to je především hra o paměti, o tom, že dějiny jsou tvořeny lidskou pamětí a že lidská paměť zpětně tvoří identitu člověka, případně celého národa.“

Z česko-německé spolupráce vznikla dvojjazyčná inscenace, která se po premiérovém uvedení v Praze odehraje na scénách v Brně, Hamburku a Berlíně. Hudební doprovod napsal skladatel Michal Nejtek, jehož skladby hraje na scéně živý orchestr.

Herci Ján Sedál, Marie Ludvíková, Jiří Hána, Jakub Žáček, Zuzana Stavna, Petr Lev Reif  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 22. 4. 2024 Svátek má Evženie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz