Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Muzikál
V divadlech od 15.2.2003

fb  Sdílet


Motto
Velká láska. Velká nenávist. Velká pravda.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Strhující příběh o lásce, jíž nepřál osud, a o muži, jemuž nepřála doba. Na tomto výjimečném, výpravném představení se sešel exkluzivní tým, včetně skutečně hvězdného hereckého obsazení, jakým se dosud žádný muzikál nemohl pochlubit.

Herci Janek Ledecký, Petr Muk, Filip Blažek, Bohuš Josef, Petr Kolář, Sabina Laurinová, Kateřina Brožová, Dasha, Michaela Horká, Ivana Chýlková, Elin Špidlová, Josef Laufer, Dušan Kollár, L.W. Frenk, Josef Vojtek, Tomáš Trampl, Pavel Zedníček, Richard Tesařík, Vladimír Tesařík, Mojmír Maděrič, Ivan Vodochodský, L. W. Frenk, Tomáš Trapl, Petra Janů, Jana Feriová, Athina Langoská, Michal Kavalčík, Michal Pleskot, David Uličník  


Popis


obrazek

Tři tisíce let trvalo, než se našel člověk, který dokázal, ze pohyb Slunce po obloze je pouze zdánlivý, ze ve skutečnosti Slunce stoji a je to Země, jež se otáčí.

U města Gibbon zastavil Bůh Slunce na par hodin. Roku 1564 se ve Florencii narodil muž, který Slunce zastavil už navždy.

Ten muž se jmenoval Galileo Galilei.

Dvaadvacetiletý profesor matematiky Galileo Galilei demonstruje na věži v Pise svůj slavný pokus, kterým vyvrací v té době vyučovanou Aristotelovu teorii volného pádu. Studenti jsou nadšeni. Z mladického jezuity Inchofera si nekonformní profesor udělal nepřítele na život a na smrt. Galilea, opojeného vítězstvím, sráží zpět na zem trefná jízlivá poznámka Giordana Bruna.

Rezidence kardinála Mafea Barberiniho je obrazem vytříbeného vkusu svého majitele. Kardinál Angeloni a kardinál Badaloni jsou vesele kopy, užívají si Mafeovy pohostinnosti a velmi otevřeně paroduji slavné filozofické spory scholastiku (kolik andělů se vejde na špičku jehly apod.). Atmosféru příjemné se rozjíždějícího večírku pokazí příchod otce Inchofera, který si stěžuje, ze o místo profesora matematiky na univerzitě v Padově se mají utkat dva kacíři – Giordano Bruno a Galileo Galilei. Mafeo si na svého chráněnce Galilea nedá sáhnout nikým. A už vůbec ne fanatickým jezuitou. Stačí jedna poznámka na adresu Barberiniho antické sbírky a Inchofer je bez dalšího vykázan. Kardinálové se marně snaží pokračovat v zábavě tam, kde přestali.


<>Obrázek nenalezen<>
Místo profesora matematiky na univerzitě v Padově dostáva Galileo Galilei a Giordano Bruno definitivně vzdává boj o dosazeni důstojného postu ve společenské hierarchii. Je příliš hrdý na to, aby vyslyšel varování Mii. Pevně věří, ze jeho současny život je pouze jedna z mnoha etap cestování nesmrtelné duše. Na pokyn Inchofera je zatčen inkvizici.

Galileova hospodyně Marie je dobrá a pragmatická žena z lidu, která Galilea, vznášejícího se vysoko ve vědeckých sférách, udržuje v kontaktu s přízemní realitou. U matematika jsou běžné denní potřeby (nájem, jídlo, pití…) až na posledním místě. Přichází Cosimo II. Medicejsky, ješitný a odporně bohatý aristokrat. Marie přesně vycítí, co je potřeba mecenáši jeho typu nabídnout.

Galilei přichází přesvědčit uvězněného Giordana, aby odvolal své učení, založené na Koperníkově heliocentrickém názoru. Bruno je přesvědčen, ze odvoláním by zradil sám sebe. Naopak Galileovi vyčítá jeho „taktickou“ opatrnost. Zdrcený Galileo odchází a Bruno končí v plamenech.

Smuteční tryzna za upáleného Giordana Bruna se zvrhne následnou konzumaci v divokou oslavu učencova svobodomyslného ducha. Mia září ve společnosti opilých studentů a holek z hospody jako drahokam. Galileo je ji zcela uhranutý a Mia nemusí vynaložit žadné úsilí, aby ho odlákala pryč.<>Obrázek nenalezen<>
Letní noc milencům přála. Mia zpívá ukolébavku a v polovině zjísti, že ji unavený Galileo usnul v klíně. Konečně se ji podařilo prolomit smůlu a potkat toho pravého, nicméně hned zkraje je dívce jasné, že ji po Galileově boku nečeká procházka růžovým sadem. Dobře ví, že mu leží u nohou cela Itálie, Evropa, svět. A ze ona sama chce naplnit i trochu ženské představy o poklidném životě. O kapce štěstí, kterou všichni potřebují… Krásný sen.

Na střeše Dozecího paláce v Benátkách se sešla honorace, které Cosimo De Medici nadšeně předvádí Galileův dalekohled. Všichni jsou oslněni optickým efektem nového vynálezu a každý pro něj nachází své vlastní praktické uplatněni. Cosimova sestra Giana je oslněna nejen dalekohledem, ale i osobnosti jeho vynálezce, a nabízí Galileimu místo dvorního matematika domu Medicejských. Se západem slunce se společnost rozchází, protože „už není na co koukat“.

Přitom je… Padá hvězda a Mia přivede Galilea na nápad obrátit dalekohled k obloze. Zamilovaný duet, zatěžkaný nekonečnosti vesmíru a pomijívosti všeho pozemského.

obrazek

Otec Inchofer kaze prostému lidu. Je to obratný sofistik a ve svém hysterickém kázaní přesvědčí dav, že Bůh se chystá potrestat zemi morem za to, že se mu kacíř Galileo odvazuje koukat pod sukni. Morova rána skutečně udeří a zfanatizovaný dav se vydává lynčovat učence. Galileo nebezpečí nevnímá, protože je zcela pohlcen zapisováním astronomických objevu. Útok zdivočelého davu zastaví teprve smrt Mii, která se pokusí fanatiky zastavit.

Zdrcený Galileo pozdě lituje, že nedbal varování. Dobře ví, ze přišel o svoji jedinou a největší životní lásku. Jenom hvězdy jsou věčné… a mrazivě chladné.

Giordano Bruno, převtělen do potulného flašinetáře, nás uvádí do nové historické reality. Galileiho knížka Hvězdný posel se stala hitem frankfurtského knižního veletrhu a udělala z respektovaného matematika vyhledávanou ozdobu šlechtických salonu.

Galilei objevil Jupiterovy měsíce a pragmaticky je nazval Hvězdy Medicejské. Cosimo de Medici ho jmenoval svým dvorním matematikem a astronomem a na oslavu pořáda nejnákladnější maškarní ples sezóny. V bohaté alegorii nove definované sluneční soustavy se skoro ztrácejí varovná slova Galileova nejmocnějšího ochrance Mafea Barberiniho. Sláva a úspěch s sebou vždycky přinášejí závist i zášť. A nepřátel má Galileo daleko víc, než si dokáže představit.

obrazek

Giana de Medici si je dobře vědoma svého podílu na Galileově kariérním postupu. Zároveň má zcela jasnou představu, jak by měly byt její zásluhy odměněny. Navíc celebrita Galileova řazeni by byla vítanou ozdobou její bohaté sbírky trofejí. Situaci zcela zaskočeny Galileo nabízí Gianě v této choulostivé situaci to nejhorší, co ho mohlo napadnout. Přátelství. Giana evidentně není zvyklá na nezdary na milostném poli a Galileo si pravě vytvořil toho nejnebezpečnějšího nepřítele za všech. Odmítnutou ženu.

Mafeo Barberini oslavuje ve své rezidenci historickou událost. Stal se právě papežem a přijal jméno Urban VIII. Duo kardinálu toho využívá a hned ho začíná politicky školit. Postupně mu likvidují nádhernou sbírku antických soch (nahotinky se pro Svatého otce nehodí, chtělo by to něco oduševnělejšího a také trochu křesťanské pokory…) Novopečený papež si začíná uvědomovat, ze nebude snadné naplnit idealistické představy o obrodě vědy a umění pod korouhví zkostnatělé církevní hierarchie. A navíc generálem jezuitu a vrchním cenzorem byl jmenován otec Inchofer.
Giana de Medici se přichází vyzpovídat otci Inchoferovi a zkušené využívá všech svých ženských přednosti, aby zoufalého zpovědníka dostala tam, kam potřebuje. Spáchala hřích z nejtěžších a jen na důrazně Inchoferovo nalehání přiznává s kým. Tim ďáblem, který do ni údajně vstoupil, je samozřejmě Galileo Galilei. Giana tím obratně získává velmi mocného a hlavně snadno ovladatelného spojence. Otec Inchofer v přívalu ženiny rafinované sexuality neobstojí podle svých asketických zásad. Zatímco Giana vítězně odchází, začíná se rozvážně a důkladně bičovat.

obrazek

Políbit prsten novému papeži se tlačí kdekdo. Ale málokdo je připuštěn. Urban VIII. je zjevně unaven stereotypem povinných ceremonii. Teprve příchod Galilea mu na chvíli rozjasni tvar. Ale jenom do té doby, než je Inchoferem a kardinály donucen přiznat, za co svůj úřad koupil. Svému příteli oficiálně zakáže jakýmkoli způsobem se věnovat Kopernikově heliocentrickému systému. Země má i nadále zůstat pevným středem vesmíru.

Marie nachází roztrpčeného Galilea v jeho pracovně. Ani ona není oporou pro vědcovy smělé myšlenky. Ne snad, ze by nechtěla, ale protože „i male dítě přece vidí, jak slunce putuje den co den po obloze“. Galileo Marii přesvědčí velmi jednoduchým a elegantním pokusem. Ovšem dlouho se ze svého pedagogického úspěchu netěší. Marie má strach, ze nejenom pro ni budou nove teorie znamenat úplné převrácení všech hodnot. Zejména pak hodnoty, o níž se opírá celý její život. A tou je vira. Vira, ze jednou přijde jiný a spravedlivější svět. Galileo poprvé pochopí, že pravda možná není univerzálním všelékem na bolesti slabých.


obrazek

Inchofer si přichází postěžovat kardinálům, že Galilei nedá přes veškerá varování pokoj. Naopak připravuje vydání skandální knížky, v níž obhajuje Kopernikův heliocentricky systém. A to navíc způsobem více než povážlivým. Kniha je napsaná formou dialogu mezi dvěma učenci a venkovským prosťáčkem s názorným jménem Simplicio, který zastává zastaraly názor na uspořádaní sluneční soustavy. Nejenom, že z něj oba vědci snadno udělají ještě většího hlupáka, než jakým se zda…ale Simplicio ke své marně obraně využívá věty z kázaní papeže. Oba kardinálové navrhují, ať Inchofer z moci svého úřadu Galileovi vydání jednoduše zakáže. Teprve Giana přichází se vskutku ďábelským plánem: „Ať to vydá a pak s ním skoncujem jako s Giordanem.“

Cosimo II. Medicejsky přichází pod nátlakem své sestry s tím, že vzhledem k dobrým vztahům rodu Medici s Rimem by bylo nejvhodnější, aby Galileo osobně vysvětlil nedorozumění, které vydání knihy Dialogy způsobilo v papežském státě. Galileo pochopí, že nemá na vybranou, a s temným tušením odjíždí do Říma.

Giana, Inchofer a oba kardinálové jsou sehrány tým a citlivé hraji na strunu papežovy ješitnosti. Velmi elegantně ho upozorni na kritické pasáže knihy, v nichž Galileo vložil věty Jeho svatosti do úst vesnického blba. Papež, raněný bez varování útokem svého chráněnce, je zahnán do kouta a nařizuje svolání svatého koncilu.

<>Obrázek nenalezen<>
Papež Urban VIII. žádá v modlitbě Boha o požehnání. Koncil už se nedá zrušit a on by tak rad věřil, ze se rozhodl správně. K jeho velkému překvapení se mu Bůh zjevuje v podobě Mii. A rozhodne mu nedá rozhřešení, o něž žadal.

Papež ve vězeni přemlouvá Galilea, aby odvolal, a omlouvá se, že vše nechal dojit tak daleko. Galilei, který následkem dlouhodobého pozorování Slunce dalekohledem ztratil zrak, nemá pro papežovy omluvy pochopeni. Zjevuje se Giordano Bruno a snaží se vysíleného vědce přesvědčit na základě svých vlastních trpkých zkušenosti. Ani jeho argumenty nenajdou u Galilea pochopeni.

Inchofer triumfuje a přichází se svým nejlepším číslem. Argumentuje s 10. knihou Jozue Starého zákona, podle níž Bůh na požádáni zastavil Slunce na obloze. Galileo se upřímně brání a vzbudí tak velkou nevoli celého shromáždění. Inchofer jednání přerušuje.

Osamělý, zlomený Galilei žaluje Bohu na své křivdy. Už nikdy neuvidí milované hvězdy a navíc má odvolat to, čemu obětoval cely svůj život. Přichází Mia jako Bůh, aby Galilea přesvědčila o malichernosti celého sporu, o pomíjivosti idejí a o vědcově poslání, které ještě nebylo zdaleka naplněno. Teprve Bůh, který promluvil ústy milované bytosti, Galilea přesvědčí, aby odvolal.


obrazek

Navzdory svému odvolání byl Galileo Galilei odsouzen k doživotnímu vězení, i když na přímluvu papeže k vězení domácímu. Devět let strávil slepý Galileo diktováním závěru svých celoživotních pokusu a studii… Jedním z rozměru křivdy je délka jejího trvání. Galileo Galilei byl katolickou církvi plně rehabilitován roku 1992. Od jeho smrti v ten cas ubehlo 350 let. Přál bych všem, abychom v sobě našli dost síly odčinit způsobené křivdy. A aby nám to netrvalo tak strašně dlouho. Amen.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 29. 2. 2024 Svátek má Horymír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz