Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 17.6.2009

fb  Sdílet


Motto
Prosím vás, pokud jde o zápisky v jednací síni, nebude se zapisovat!

Krátký popis upravit informace o pořadu
Zápis z hlavního líčení ve věci Václava Havla dne 21. února 1989 u Obvodního soudu v Praze 3

Herci Natália Drabiščáková, Pavel Liška, Petr Čtvrtníček, Václav Petrmichl, Josef Polášek, Igor Chmela, Zdeněk Janáček, Vladimír Marek, Jan Lepšík, Leoš Noha  


Popis
Úryvek z ediční poznámky Dáši Havlové-Ilkovičové

Text (…) ležel téměř dvacet let v krabici kde byl připraven k samizdatovému vydání jako 278. svazek Edice Expedice pod názvem „Podněcování a trest“. Na titulní stránce měli být uvedeni dva autoři, Václav Havel a Helena Hlavatá (naše „pirátská“ edice se nemusela starat o autorská práva). K samizdatovému vydání nedošlo, v tomto případě však nikoliv vinou StB, nýbrž vlivem překotných událostí konce roku 1989.

Pamatuji se, že povolení zúčastnit se hlavního líčení ve věci Václava Havla dostali jen Ivan a Olga jako nejbližší příbuzní obviněného, já jsem si musela povolení osobně vyžádat přímo u prokurátora. Ivan měl pro „dobrodružství“ smysl a nebylo těžké jej přemluvit, aby do jednací síně vešel se dvěma ukrytými magnetofony, v každé kapse jeden. Předem jsme je nastavili na nejpomalejší nahrávání, 120 minut na každou stranu pásky. Sedli jsme si do druhé řady; z obou stran si přisedli estébáci, pečlivě jsme sledovali čas, a bezpečně před koncem pásky jednoho magnetofonu jsme poslepu zapnuli druhý a vypnuli první.

Když po skončení procesu Václava odváděli, přistoupila jsem k němu a on mi při lehkém objetí předal papírek s úplným textem své závěrečné řeči. Šťastně jsme se dostali domů a pro mne začala náročná práce: přepsat záznamy do počítače. Celý přepis mi trval dva dny a jednu noc, s korekturou pomohl Ivan a také Václavův obhájce JUDr. Lžičař. Jeden výtisk se pak podařilo vyvézt do zahraničí. Doufali jsme, že bude užitečný jako podklad pro konzultace se zahraničními právníky během přípravy na odvolací řízení.

Když Václava v polovině vyměřeného trestu propustili, se zájmem si záznam přečetl a pro Edici Expedice navrhl i název „Podněcování a trest“. Na vydání si však musel počkat na Knihovnu Václava Havla pod vedením M. C. Putny.
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 8. 7. 2020 Svátek má Nora
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz