Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera, 140 min.
V divadlech od 18.3.2010

fb  Sdílet


Motto
Hrdinkami oper i oratorií Julese Masseneta byly převážně ženy, jak už napovídají samy názvy jeho děl: Thaïs, Hérodias, Navařanka, Sapfo, Ariane, Thérese, Grisélidis, Popelka, Kleopatra, Manon či Máří Magdaléna (ve stejnojmenném oratoriu).

Krátký popis upravit informace o pořadu
Hrdinou poslední Massenetovy opery se však přece jen stal muž. Byl jím Don Quichotte, opera nesla podtitul „heroická komedie“. Předlohou Massenetova libretisty Henriho Caina byla francouzská dramatizace Cervantesovy předlohy z pera Massenetova současníka Jacquese Le Lorrain Rytíř dlouhé postavy (Le Chevalier de la longue figure). Roli Don Quichotta napsal autor přímo na tělo legendárnímu ruskému basistovi Fjodoru Šaljapinovi. Ten v ní exceloval při premiéře 19. 2. 1910 v Monte Carlu a bezesporu to byl on, kdo se zasloužil o rozšíření a obecné známosti této opery. Hostoval v ní i v Národním divadle v Praze, 1. 6. 1934. V budově Státní opery Praha byl Don Quichotte uveden jednou, v letech 1965–1967 v tehdejším Smetanově divadle, a sice v nastudování dirigenta Alberta Rosena, v režii Luďka Mandause s Eduardem Hakenem a Jaroslavem Horáčkem v titulní roli a Karlem Bermanem a Daliborem Jedličkou v roli Sancha Panzy.

Herci Galia Ibragimova, R. Amoretti, I. Tomašev, Noe Colin, Josef Kettner, Hana Jonášová, Věra Likérová, Alena Miro, J. Zsigová, Josef Moravec, Martin Šrejma, Jiří Hruška, Jan Ondráček, Martin Sochor  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 24. 6. 2024 Svátek má Jan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz