Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera, 195 min.
Le nozze di Figaro
V divadlech od 5.6.2009

fb  Sdílet


Motto
Komická opera o čtyřech jednáních.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Skvělá zápletková komedie, ve které se vrší směšnost na směšnost, způsobila ve své době politickou senzaci (sluha prokáže nemorálnost svého pána a zvítězí nad ním). Je málo oper, které mají tak složitý, a přitom logický a bohatý děj jako právě Figarova svatba, jejíž podtitul - Bláznivý den - dobře vystihuje, co se na jevišti děje. V opeře je Mozartem mistrovsky zpracována celá galerie postav, počínaje veselým a bystrým chlapíkem Figarem, za jehož intrikami a žerty se skrývají vážné věci. Mozart zde dospěl k tomu, co bývá v umění nejtěžší: za veselým příběhem odhalil hlubokou pravdu života.
Nyní už těžko dešifrujeme v libretu Figarovy svatby důvody, pro které bylo kdysi považováno za provokativní. Zesměšňovalo totiž lidské slabosti a poklesky, kterým se pochopitelně neubránila ani šlechta. Ale i dnes se zasmějeme komickým, téměř gagovým situacím, vtipným řešením zápletek a vděčným převlekovým situacím; a nemáme ani trochu strach, že by bystrý Figaro svou milou Zuzanku před nástrahami hraběte neuchránil. V průběhu dvou století, která proběhla od úspěšné pražské premiéry Figarovy svatby, chyběl tento oblíbený Mozartův titul na repertoáru Stavovského divadla pouze málokdy. Pro tuto sezonu připraví zcela novou inscenaci Figarovy svatby šéf opery Národního divadla, Josef Průdek.

Herci Martin Malachovský, Jiří Sulženko, František Zahradníček, Martin Babjak, Roman Janál, Vratislav Kříž, Dana Burešová, Iveta Jiříková, Zdena Kloubová, Věra Poláchová, Simona Houda-Šaturová, Pavla Aunická, Jana Štefáčková, Pavla Vykopalová, Yvona Škvárová, Lenka Šmídová, Miroslava Volková, Jan Hladík, Jiří Kalendovský, Luděk Vele, Jaroslav Březina, Vladimír Doležal, Alexandr Sedláček, Jiří Ceé, Alfréd Hampel, Jan Ondráček, Zdeněk Harvánek, Aleš Hendrych, Tereza Mátlová, Jana Markvartová, Danuše Slachová  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 24. 6. 2024 Svátek má Jan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz