Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
Opera, 160 min.
V divadlech od 2.5.2013

fb  Sdílet


Krátký popis upravit informace o pořadu
Olimpiade poprvé na scéně Stavovského divadla – Mysliveček je zpátky!

Mimořádnou, dlouho očekávanou událostí mezinárodní operní scény bude uvedení jednoho z vrcholných děl Josefa Myslivečka Olimpiade ve Stavovském divadle. Opera Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní poprvé v historii. První premiéra je na programu 2. května, druhá premiéra 5. května a repríza 6. května.
Josef Mysliveček (1737-1781) patří mezi nejslavnější evropské operní skladatele své doby, byl jedním z učitelů a zdrojů inspirace Wolfganga Amadea Mozarta, génius svými současníky nazývaný Il divino Boemo, Božský Čech. Opera Olimpiade z roku 1778 je jednou z nejuznávanějších Myslivečkových oper vůbec, oslavovaná tehdejším publikem i kritikou. Zásluhou tvůrčího týmu v čele s dirigentem barokního orchestru Collegium 1704 Václavem Luksem se tak současnému publiku dostává jedinečné příležitosti Myslivečka znovu objevit. Režie Ursel Herrmannové, která v Národním divadle spolu se svým manželem Karlem-Ernstem Herrmannem realizovala velmi úspěšné inscenace Mozartových oper La clemenza di Tito a La finta giardiniera, vytříbená interpretace barokního orchestru Collegium 1704, brilantní pěvecké výkony sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Šaturovou a také nadčasový dramatický příběh odehrávající se na pozadí starořeckých olympijských her jsou příslibem vzrušujícího zážitku.
Národní divadlo Olimpiade Josefa Myslivečka uvádí s podporou nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, Ministerstva kultury České republiky a v koprodukci s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Grand Théâtre de Luxembourg. Právě na tyto renomované scény se inscenace po třech představeních ve Stavovském divadle přesune.
„Nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND se zabývá podporou špičkových projektů české kultury a premiéra opery Josefa Myslivečka Olimpiade v Národním divadle mezi ně bezesporu patří. Mysliveček je pro českou operu tím, čím je Händel pro britskou hudbu a Rameau pro operu francouzskou. Jeho hudba je klenot, který je třeba vynést na světlo. Uvedení Olimpiade v Národním divadle je opravdovou událostí a jsme velmi hrdí na to, že jsme jako nadační fond partnerem tohoto projektu od jeho počátku,“ konstatuje JUDr. Pavel Smutný, předseda správní rady nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND a známý mecenáš české kultury.

„Josef Mysliveček patřil k nejúspěšnějším operním skladatelům své doby a jeho nádhernou hudbu plnou melodické invence a neomylného smyslu pro hudební drama obdivovalo nejen operní publikum v Itálii, kde strávil většinu svého života, ale stala se zdrojem inspirace i pro řadu jeho následovníků včetně samotného Mozarta. Věřím, že oživení opery Olimpiade napomůže návratu Josefa Myslivečka
do povědomí veřejnosti jako skladatele, kterému náleží čestné místo mezi největšími v dějinách hudby,“ říká iniciátor projektu, dirigent Collegia 1704 Václav Luks.
Josefu Myslivečkovi, vzniku a realizaci inscenace jeho opery Olimpiade je věnován stejnojmenný celovečerní dokumentární film režiséra Petra Václava a kameramana Miroslava Janka, který do kin vstoupí koncem letošního roku.

Herci Johannes Chum, Simona Houda-Šaturová, Sophie Harmsen, Tehila Nini Goldstein, Raffaella Milanesi, Krystian Adam, Helena Kaupová, Alena Hellerová, Jan Mikušek, Václav Čížek, Tomáš Král  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 7. 12. 2023 Svátek má Ambrož
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz