Informace    Obsazení    

činohra
V divadlech od 28.3.2003

fb  Sdílet


Motto
Historickým rámcem Šotolovy hry je poslední velká diplomatická cesta do Francie v roce 1378, kterou několik měsiců před smrtí uskutečnil císař Karel IV. se svým synem Václavem. Soudobá kronika se zmiňuje o jeho setkání s vévodkyní bourbonskou a o tom, že oba byli nesmírne dojati. Ovšem historií autor používá jen jako inspiraci k napsaní komedie s velice živými postavami a vtipným dialogem.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Cesta měla politické důvody a jistě ji velký císař využil ve svůj prospěch. Daleko větší význam však pro něj v dané chvíli mělo setkání s láskou z mládí, vévodkyní Isabelou Bourbonskou. V ukradeném čase vzpomínají na dobu, kdy bezstarostnost nerušily povinnosti a svět se zdal přívětivý a přátelský. Něžný vztah dokáže, ze Karel zapomíná na nemoc i blízkou smrt. S nostalgickým úsměvem sleduje svého syna, který se také na francouzském dvoře zamiloval, i on bezstarostně prožívá svůj sen. Osud se znovu opakuje. Karel IV. svou chvilkovou touhu stát se alespoň na sklonku života normalním človekem potlačí, opět přejímá vladařské povinností a navrací se do Čech.

Zkušený autor neochudil o zajímavé rysy ani další postavy, ať to je francouzský král Karel V., moudrý a smutný dvorní šašek Aristoteles nebo biskupové obou jednajících stran, kteří sledují jen a jen své politické cíle.

Hrou o Karlu IV., nejpopulárnější osobnosti českých dějin, navrací Divadlo na Vinohradech na jeviště Jiřího Šotolu, autora, který napsal výrazně a stalé živě postavy a především chytrou a zabavnou komedií.

Herci Ilja Racek, Martin Davídek, Martin Stropnický, Zlata Adamovská, Jiřina Jirásková, Petra Hobzová, Jana Marková, Rudolf Jelínek, Petr Kostka, Jiří Čapka, Michal Novotný, Jiří Žák, Ladislav Zacharnik  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 23. 2. 2020 Svátek má Svatopluk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz