Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra, 125 min.

fb  Sdílet


Krátký popis upravit informace o pořadu
Hra vznikla v 60.letech, kdy byl švýcarský dramatik na vrcholu slávy, kdy každou premiéru jeho her (Fyzikové, Návštěva staré dámy, Herkules a Augiášův chlév) neprovázely skandály jako dříve, ale bouřlivý úspěch u diváků i kritiky. Původně byl požádán jen o nový překlad Shakespearovy tragédie z r.1596, zobrazující boje krále Jana Bezzemka o anglickou korunu.
Avšak kronika nevybíravého politického boje o moc a charaktery hlavních postav svedly Dürrenmatta k napsání vlastního silného divadelního příběhu, podobenství. Přeměnil Shakespearovu hru v "komedii o politice", ve které nešetří groteskními scénami.
S vtipem a ironií rozehrál zábavnou šachovou partii o politickou moc uvnitř určitého systému. Král Jan vede války o korunu s desetiletým synovcem, ve skutečnosti však s francouzským králem. Třetím protihráčem je kardinál, papežův vyslanec. Král Jan se neustále dostává do fatálních situací a rozhodne se proto naslouchat hlasu rozumu, který ztělesňuje levoboček krále Richarda Lvího srdce. Do boje o moc zasáhnou i ženy. Láska však ustupuje panovnickým cílům, mateřský cit se prolíná s touhou po trůnu. Rozum stále prohrává, protože hloupost, nenávist, intriky a pýcha jsou silní protihráči. Avšak svůj zápas nesmí vzdát v žádné době a tak je pro nás Dürrenmattova hra živá i dnes.

Herci Viktor Preiss, Jiřina Jirásková, Petra Hobzová, Simona Postlerová, Eva Režnarová, Antonie Hegerlíková, Svatopluk Skopal, Martin Sitta, Jan Teplý, Václav Vydra, Michal Novotný, Ladislav Potměšil, Vladimír Dlouhý, Oldřich Vlach, Jiří Čapka, Rudolf Jelínek, Pavel Rímský, Jiří Žák, mimický sbor Divadla na Vinohradech  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 27. 6. 2022 Svátek má Ladislav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz