Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra

fb  Sdílet


Motto
Jako Shakespearova tragédie není historickou rekonstrukcí událostí konce vlády jednoho panovníka, ani naše inscenace nechce být ukotvena - a jaksi zakleta - v jedné jediné historické etapě.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Věčně stejný mechanismus vzestupu a pádu moci, setkání přicházejících s těmi kdo odcházejí, i křehkost lidského "já", drceného silami, jež samo rozpoutalo, dalece přesahují každý historický rámec. Stále znovu se opakující tragédie a osudné chyby jsou vnitřní osou Shakespearovy hry a také vlastním důvodem její ne snad ani "nadčasové", jako "vždy znovu časové" platnosti.
K porozumění tu netřeba podrobných historických znalostí.

A přece - pro zvídavějšího (či jen zvědavějšího) diváka možná připomenutí dějinného kontextu může obohatit vjem - třeba jen překvapivým množstvím paralel se současností.

Shakespearův Richard II. (Tragedie o králi Richardu Druhém - The tragedy of King Richard the Second) je tragedie "přitažlivé krásy" básnické a již tím se hlásí do duchovního i časového sousedství Romea a Julie (obě hry byly napsány 1595).

Hlásí se také stopami vlivu Marlowova. Richard II. totiž připomíná Marlowowu hru o Edwardu II. K podobnostem obou tragédií vedly ovšem již samy náměty, vzaté z anglických dějin.

Vedl k nim i společný pramen - Kronika Holinshedova.

Jmenovitě Shakespeare se jí přidržel věrněji než Marlowe, poněvadž mu nešlo tak o soustředění historických událostí v kratší časové úseky a o jejich dramatický spád, jako spíše o zachycení duše Richarda II. ve vývoji posledních dvou let před katastrofou.

Herci Jiří Dvořák, Jiří Čapka, Otakar Brousek, Ladislav Frej, Pavel Rímský, Michal Novotný, Daniel Bambas, Filip Tomsa, Svatopluk Skopal, Pavel Batěk, Oldřich Vlach, Jaroslav Kepka, Martin Davídek, Jiří Žák, Andrea Elsnerová, Daniela Kolářová, Lucie Juřičková  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 23. 2. 2020 Svátek má Svatopluk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz