Informace    Obsazení    Fotky    

obrazek
činohra
V divadlech od 28.3.2011

fb  Sdílet


Motto
Hra, ve které jde o život.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Hlavním hrdinou inscenace, jejíž podtitul zní „hra, ve které jde o život“, je obchodník a náčelník Eskymáků moravského původu Jan (Eskymo) Welzl.

"...Eskymo Welzl nebyl můj dětský hrdina a hlouběji jsem se jím začal zabývat až potom, kdy jsem byl osloven režírovat v Dejvickém divadle inscenaci o Welzlových osudech. A musím uznat, že mě od té doby nepřestává dráždit. V hovorech s Karlem Tománkem a později i se scénografem Dádou a kostýmní výtvarnicí Natálkou o tom, proč a jak takovou inscenaci dnes dělat, jsme si jasně řekli, že nechceme inscenovat jeho známé severské příběhy. Zajímá nás on sám, jeho život a smrt a to mezi, zajímá nás bílý, mrazivý sever, kde má člověk ke smrti pořád neskutečně blízko, zajímá nás led, zajímají nás nedivadelní žánry jako je třeba western nebo komiks. A nejvíc nás zajímá perpetuum mobile..."
Jiří Havelka

Herci David Novotný, Hynek Čermák, Klára Melíšková, Pavel Šimčík, Václav Neužil, Zdeněk Dolanský, Martha Issová, Jiří Konvalinka  


Popis
Příběh z drsného severu, kde ze sněhu oči přecházejí a z neustálého hučení větru po ledových pláních bolí uši, se rozhodli tvůrci vyprávět formou komiksu, tedy prostřednictvím jednotlivých obrazů, které nechávají na diváka působit – a že vzhledem k pomalému rytmu celého představení opravdu působí.

Výřezy z Welzlova životního příběhu – nejde o kontinuální zachycení děje – jsou rámovány komiksovými okénky, jež se nebojí použít ani detailní záběry (zmenšením průzoru v oponě, skrze kterou se divák na scénu dívá), a tohle téměř až filmové „zoomování“ umožní výbornou práci s napětím. O odvážném použití střihu nemluvě...

Pečlivě inscenované obrazy, které sice příběh často vůbec nikam neposouvají (Eskymo Welzl například opatrně přechází přes nebezpečně praskající zamrzlé jezero či několik dlouhých okamžiků nehybně číhá s harpunou na rybu), ale o to víc o hlavním hrdinovi vypovídají, doprovází výjimečný hudební doprovod Davida Babky, jehož pedálová steel kytara nejen atmosféru významně spoluvytváří, ale dokáže děj také ironizovat či komentovat. Snová hudba inscenace jako by odkazovala k legendárnímu filmu Jima Jarmusche Mrtvý muž.

Podobně jako film je i inscenace laděná westernově a její rytmus je velmi rozvážný, až rozjímavý. „Přes led ryby neuvidíš,“ říká například eskymácká dívka Welzlovi ke konci jeho životní cesty.
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 8. 7. 2020 Svátek má Nora
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz