Informace    Obsazení    

činohra
V divadlech od 25.2.2005

fb  Sdílet


Motto
Oratorium pro pět herců.

Krátký popis upravit informace o pořadu
Dějištěm událostí zobrazených v Arabské noci je výškový dům na blíže neurčeném sídlišti. Autor říká, že jde o místo, kde již štítky u zvonků jsou průřezem společností, kde platí samota v pospolitosti a biografie obyvatel jsou propojeny hlavně díky vertikálně rozvedené vodě.


Jeho velkoměstský činžák je hlavně vstupní branou do pohádkového světa orientu a jeho bazarů, oáz uprostřed pouště a harémů. Banální, západní existence je postižena poruchami, které jsou na první pohled obligátní ? zlobí výtah a kdesi v sedmém poschodí se ztrácí voda ? ve své podstatě však věští události veskrze tajemné. Do domu prosakují východní kouzla, a ti, kteří v něm žijí nebo do něj tuto noc vstoupí, to chtě nechtě zasáhne. Je to noc, kdy se vyjeví pravá, dosud skrývaná a zapomínaná skutečnost: ?Šeherezádiny příběhy? této noci trumfují banalitu obvyklé existence, ukazují její zdánlivost.


Hra lyricky surreálná, v níž se mísí nostalgie s humorem, vyzařuje Schimmelpfennigovu intenzivní touhu po fantazii. Fantazie je synonymem svobody. Hra je ve všech ohledech neobvyklá. Autor málo dbá na tradiční dramatickou formu a volí prostředky bližší rozhlasové hře či próze. Scénické poznámky jsou vloženy do úst postavám jako vyprávění. Postavy mluví zásadně v přítomném čase, neexistuje zde tudíž žádný časový nebo prostorový odstup mezi vyprávěním a vypravovaným. Zvláštní je i celková strukturální výstavba hry. Do jisté míry jde o pravý opak tradiční dramatické struktury. Skutečný dramatický dialog zde vlastně neexistuje.

Zřejmě právě pro tuto neobvyklost provokuje Schilmmelpfenigův text k jevištní realizaci tak velký počet režisérů nejrůznějších rukopisů. Nabízí jim totiž opravdu široké spektrum interpretačních možností.

Herci Irena Kristekova, Zuzana Onufráková, Jan Bidlas, Matúš Bukovčan, Marek Matejka  
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 5. 6. 2023 Svátek má Dobroslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz